Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 19.04.2018

75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim na antenie Jedynki

19 kwietnia, w 75. rocznicę rozpoczęcia walk powstańczych na terenie warszawskiego getta, problematyka związana z Zagładą oraz tragicznymi wydarzeniami wiosny 1943 roku pojawia się w wielu audycjach Polskiego Radia – zarówno informacyjnych, jak i publicystycznych.
Posłuchaj
  • 75. rocznica powstania w getcie warszawskim (Eureka/Jedynka)
  • Dr Hanna Węgrzynek o edukacji na temat Holokaustu (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego przybliża życie Władysława Szlengela oraz jego twórczość. Audycja Magdy Mikołajczuk "Moje książki" z cyklu "Kulturalna Jedynka". (PR, 18.04.2018)
  • Spacer śladami warszawskiego getta cz. I (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Spacer śladami warszawskiego getta cz. II (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Historycy o wybuchu powstania w getcie (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Dzień Niepodległości Izraela (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Historyk dr Marcin Urynowicz o wybuchu powstania w getcie (W samo południe/Jedynka)
  • Główne uroczystości w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (Jedynka)

Portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny upamiętniający 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim  powstaniewgetcie.polskieradio.pl . Serwis historyczno-edukacyjny to internetowa baza najważniejszych informacji o pierwszym miejskim powstaniu w Europie okupowanej przez nazistowskie Niemcy.

Decyzja o walce zapadła, kiedy nie było już nadziei. Do tego czasu Niemcy wymordowali już 450 tys. Żydów z warszawskiego getta. Nie było szansy przeżycia i wtedy okazało się, że warto walczyć. To był pierwszy dzień Pesach, naszego święta wolności – powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl naczelny rabin Polski Michael Schudrich.


Czytaj więcej
pap_duda1200.jpg
Prezydent: powstanie w getcie to zryw ludzi chcących zachować godność

Na interaktywnej mapie getta można prześledzić jego historię i przebieg walk oraz pacyfikację powstania od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku. O 28 dniach tego zrywu zbrojnego opowiadają w nagraniach z Archiwum Polskiego Radia nieliczni, którzy przeżyli - Marek Edelman, Israel Gutman, Szymcha Rotem. A o tych, którzy zginęli z bronią w ręku, zostali zamordowani w płonącym getcie lub zmarli w bunkrach i kanałach, mówią badacze historii getta. Przed kamerą Portalu PolskieRadio.pl stanęli m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, historycy Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum II Wojny Światowej, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Centrum Badań nad Zagładą Żydów Polskiej Akademii Nauk i Muzeum Getta Warszawskiego.

W serwisie znaleźć można sylwetki najbardziej znanych bojowników getta oraz postacie oprawców. Omówione zostało historyczne znaczenie codziennych meldunków „Raportu” Jurgena Stroopa, w których relacjonował przełożonym przebieg każdego dnia walk w getcie.

Za pomocą interaktywnej mapy przedstawiono największe getta na terenie Polski okupowanej przez nazistowskie Niemcy – z liczbą ich mieszkańców przed akcjami likwidacyjnymi gett i po wielkich wywózkach do obozów śmierci.

Nie zabrakło również informacji o pomocy Polaków – akcjach Armii Krajowej w czasie walk w getcie, pomocy w wyprowadzaniu cywili i powstańców z płonącego getta oraz stosunku władz polskich na uchodźstwie wobec dramatu polskich Żydów.

Rocznica powstania w getcie na antenie Jedynki

Wśród zróżnicowanych gatunkowo propozycji Polskiego Radia poświęconych tej rocznicy, warto zwrócić uwagę już na środowe (18 kwietnia) audycje publicystyczne Programu 1, w tym na kolejną odsłonę cyklu "Eureka" (po godz. 19.00) oraz na „Kulturalną Jedynkę” (po godz. 21.00). Najbliższe wydanie audycji traktowało o tajemnicach pomnikowego Archiwum Ringelbluma, opracowywanego od pewnego czasu przez młodych naukowców z Żydowskiego Instytutu Historii. O 22 tomie Archiwum zatytułowanym „Prasa getta warszawskiego: wiadomości z nasłuchu radiowego” Jedynka będzie rozmawiać z Marią Ferenc-Piotrowską z ŻIH.

W czwartek 19 kwietnia transmitowaliśmy główne uroczystości, które odbyły się przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie - w tym przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy. 

Szczególnie zaprszamy na realizowaną w Jerozolimie – „Debatę Jedynki” (po godz. 17.25), do udziału w której Grzegorz Ślubowski zaprosił wyjątkowych gości. Są to: Alona Frankel – pisarka ocalała z Holokaustu, Gershon Zohar – były ambasador w Polsce i publicysta Yaron Karol.

Z kolei 20 kwietnia premierę będzie miała audycja z cyklu „Więcej świata” (godz. 18.10), podejmująca temat Grupy Berneńskiej, czyli polskich dyplomatów, którzy podczas II wojny światowej wystawili 2 tysiące fałszywych, w większości urugwajskich,  paszportów dla Żydów. Natomiast o polsko-żydowskim dialogu o Holocauście i całokształcie stosunków polsko-żydowskich opowiadać będzie zaplanowane na 23 kwietnia wydanie „Więcej świata”. Jego centralnym punktem będzie rozmowa z Aleksem Danzigem, który odpowiada za ten dialog ze strony żydowskiej.

mat.promocyjne, kh