Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 30.07.2010

1944 w piosence, spektaklu i 3D

Historia Powstania Warszawskiego opowiadana językiem naszych czasów.
Powstanie Warszawskie 1944Powstanie Warszawskie 1944źr. wikipedia

W niedzielę obchodzimy 66. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak zwykle przygotowano wiele imprez przybliżających wydarzenia tamtych dni.

Organizatorem obchodów jest Muzeum Powstania Warszawskiego, które przygotowało między innymi koncerty, spektakle, rekonstrukcje, walk i pokazu multimedialne.

W Muzeum czynna jest już wystawa znanego amerykańskiego akwarelisty Fredericka Bidigare. Artystę zafascynował sposób, w jaki obchodzimy kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego. Więc namalował na ten temat serię obrazów - wyjaśnia dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

_

Podczas zeszłorocznych obchodów prof. Bidigare, jeden z najbardziej cenionych akwarelistów amerykańskich, przebywał w Warszawie i obserwował życie miasta, inscenizacje oraz uroczystości przy pomnikach. W ten sposób powstała kolekcja kilkunastu obrazów przedstawiających zeszłoroczne obchody Powstania.

_

Powstanie
Powstanie Warszawskie 1944 r.

31 lipca o 17.00 w kamienicy przy ul. Konopczyńskiego 5/7 odbędzie się spektakl „Blok z Powiśla”. To próba odtworzenia teatrzyku dla dzieci, jaki przygotowali powstańcy, by odciągnąć ich uwagę od walk. To satyryczna opowieść o powstańczej rzeczywistości z Optymistką, Fasoniarzem, Schronową, Mięczakiem, Harcerzykiem Antkiem i Tygrysem. Spektakl dla dzieci ma oczywiście drugie dno, czyli warstwę propagandową. „Blok z Powiśla”, w którym odbędzie się sobotni spektakl,to realny budynek z 1944 roku, w którym przed 66 laty zagrano to przedstawienie.

Muzeum Powstania Warszawskiego wciąż szuka sposobu na dotarcie z historią do młodego pokolenia. W tym celu postanowiło wykorzystać najnowsze środki przekazu i stworzyło film w 3D.

1 sierpnia w specjalnie przygotowanej sali kinowej zwiedzający Muzeum Powstania Warszawskiego będą mogli obejrzeć trójwymiarowy film "Miasto ruin", który jest pierwszą w Polsce cyfrową rekonstrukcją miasta, zniszczonego podczas II wojny światowej.

Również w sobotę 31 lipca na placu Krasińskich zostanie wystawione widowisko zatytułowane "Sztandary 44". Opowiada on o narodowych bohaterach i o zwykłych ludziach, którym przyszło żyć w 1944 roku. Jest to słowno-muzyczny spektakl przypominający powstańcze losy poszczególnych dzielnic.

W niedzielny wieczór na Placu Piłsudskiego warszawiacy wspólnie z artystami będą śpiewać (nie) zakazane piosenki. Z mieszkańcami Warszawy zaśpiewa Weronika Grozdew, której towarzyszyć będzie zespół Andrzeja Borzyma oraz 50-osobowy chór.

Wspólne śpiewanie powstańczych piosenek rozpocznie się o godzinie 20.30.

(mb)

Przeczytaj więcej >>> o obchodach 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Przeczytaj >>> Czy ofiara powstania była potrzebna?