Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Izabella Mazurek 13.09.2010

Cukrzyca nie boli

Tragedia zaczyna się, kiedy wysiada wzrok, serce lub nerki.
Zastrzyk z insulinyZastrzyk z insulinyGlow Images/East News

Cukrzyca nie boli - mówi prof. Bogna Wierusz-Wysocka z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Tragedia zaczyna się w momencie, kiedy są już zaburzenia widzenia, nerki przestają funkcjonować albo pacjent przechodzi zawał po zawale lub udar mózgu - wylicza prof. Wierusz-Wysocka.

Dlatego rusza edukacyjny ogólnopolski program "Szkoła cukrzycy", projekt przygotowany przez federację zrzeszającą organizacje pracodawców służby zdrowia oraz Polskiego Zrzeszenia Diabetyków.

- Niestety, edukacja nie mieści się w tak zwanych procedurach medycznych, chociaż jest jedną z podstaw leczenia chorych na cukrzycę, tak samo jak insulina, leki czy dieta - mówi prof. Bogna Wierusz-Wysocka z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Lekarze podkreślają, że do skutecznego leczenia cukrzycy nie wystarczą nawet najskuteczniejsze leki. Potrzebne jest jeszce zaangażowanie chorego.

- W gabinecie na szybkiej wizycie u lekarza pacjent chory na cukrzycę dowiaduje się za mało, dostaje wiedzę wyrywkową - twierdzi dr Andrzej Paciorkowski, założyciel pionierskiej w Polsce Szkoły Cukrzycy w Środzie Wielkopolskiej.

Akcja ma przekonać lekarzy rodzinnych i chorych o konieczności poszerzenia wiedzy na temat tej choroby. Dlatego pomysłodawcy zaproponowali, żeby lekarze raz w miesiącu organizowali dla swoich pacjentów dodatkowe spotkanie, dzięki którym pacjenci będą mogli zrozumieć, co to jest cukrzyca, jakie są zasady samokontroli, jakie są aktualne zasady żywienia, dlaczego niebezpieczne są ostre i przewlekłe powikłania tej choroby.

Prof. Wierusz-Wysocka podkreśla, że założeniem akcji jest uświadomienie choremu, że może żyć tak samo długo jak pacjencji bez cukrzycy. Aby lekarz był skuteczny, to pacjent musi współpracować z lekarzem. Chory musi badać sobie poziom cukru, ciśnienia, wagi i z tych samodzielnych pomiarów umieć wyciągać wnioski.

(im)