Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 26.10.2010

Pomysły na lepszą przyszłość

Polscy naukowcy tworzą projekty, które śmiało mogą konkurować z zagranicznymi innowacjami.
Pomysły na lepszą przyszłośćźr. materiał promocyjny

W "Naukowym Wieczorze z Jedynką" Jan Gęca z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów przedstawiał robota TRM, który został stworzony z misją wspierania oddziałów antyterrorystycznych, a także ratowniczych.

- Dzięki niemu, nie ryzykując życia ludzkiego, można dokładnie poznać pozycje i zasoby przeciwnika lub zobaczyć w jakich miejscach znajdują się osoby potrzebujące pomocy – poinformował gość radiowej Jedynki.

Opowiadał też o tachografie, urządzeniu pomiarowym, łączącym w sobie funkcje prędkościomierza i zegara. Jest on wykorzystywany na kolei i prowadzi się dzięki niemu ewidencję zużycia taboru i czasu pracy maszynistów.

- Analizy danych gromadzone przez te urządzenia są wykorzystywane do zwiększania bezpieczeństwa podróżnych – podkreśla gość Jedynki.

dr inżynier Bogdan Kuberacki z Politechniki Warszawskiej powiedział, że samobieżny elektryczny pojazd miejski dla niepełnosprawnych to świetne rozwiązanie dla wszystkich mieszkańców miast.

Spincar
Spincar

– Aglomeracje są coraz bardziej zatłoczone, dlatego największą zaletą tej maszyny jest to, że nie potrzebuje ona dużo miejsca – podkreślił.

Co więcej, samochód ten ma okrągły kształt, dzięki czemu drzwi mogą być otworzone w każdym miejscu. Jeślibyśmy porównali ten model do tarczy zegara, to koła umieszczone są na godzinie:12, 3, 6, 9. Pozwala to z łatwością wykonywać skręty o 90 stopni.

Rafał Kasprzyk z Wojskowej Akademii Technicznej opowiadał o przystosowaniu komputera do potrzeby osób niepełnosprawnych. - Nasi studenci wymyślili system, który umożliwia takim użytkownikom interakcją z komputerem i sterowanie nim za pomocą wzroku – dodaje gość Artura Wolskiego.

Prócz zwyczajnej kamery internetowej potrzebny jest system nakładek, oprogramowania na standardowy system operacyjny, co umożliwia sterowanie wybranymi aplikacjami.

Naukowiec przedstawił też system inteligentnego monitorowania rozprzestrzeniania się wirusów. - Potrafimy stworzyć model szerzenia się dowolnego wirusa lub choroby zakaźnej, zarówno w sieciach, jak i w społeczeństwie. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić obszar oddziaływania choroby – podkreślił naukowiec.

System ten można stosować w centrach zarządzania kryzysowego różnego szczebla, w centrach epidemiologicznych, kryzysowych i w inspektoratach sanitarnych.

Stanisław Szczepaniak, prezes zarządu „INWEX” Sp. z o.o., chemik-ekolog, pasjonat nowoczesnych technologii, opracował, wraz z rodziną, interesujący suplement diety, który ma szansę stać się lekiem. Preparat zawieraj krzem i bor i zdaniem jego twórcy, jest on innowacyjny na świecie.

- Wstępne badania pozwalają nam sądzić, że może on wyleczyć wszystkie schorzenia wątroby spowodowane wirusem A, B, C. Lekarze jeszcze nie wiedzą o jego szczególnych zdolnościach, gdyż na razie suplement ten ma za zadanie wspomagać w walce obronnej, a nie leczyć – poinformował w programie Pierwszym.

Aby wysłuchać całej rozmowy wystarczy kliknąć "Pomysły na lepszą przyszłość" w boksie "Posłuchaj".

"Naukowy Wieczór z Jedynką" od poniedziałku do czwartku o godz. 22.05

(pp)