Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 13.01.2011

Pożegnaliśmy Krzysztofa Kolbergera

Na Starych Powązkach w Warszawie pożegnaliśmy aktora, którego słuchacze radiowej Jedynki zapamiętali z pięknej recytacji "Strof dla Ciebie".
Krzysztof KolbergerKrzysztof Kolbergerfot. PAP/Tomasz Gzell
Galeria Posłuchaj
  • Wspomnienie o Krzysztofie Kolbergerze
Czytaj także

Krzysztofa Kolbergera pożegnały tłumy warszawiaków. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów współczesnego kina i teatru zmarł 7 stycznia. Przez blisko 20 lat walczył z chorobą nowotworową.

Dziennikarz radiowej Jedynki Andrzej Matul podkreślił w "Sygnałach Dnia", w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim i Wisławem Molakiem, że ci, którzy brali przykład z Kolbergera, nie powinni się załamywać. Matul przyjaźnił się z Krzysztofem Kolbergerem od 35 lat. Poznał go, kiedy aktor nagrywał w Polskim Radiu wiersze w ramach cyklu "Strofy dla ciebie".

Krzysztof Kolberger był cenionym interpretatorem poezji. Wspominał, że bardzo dobrze czuł się recytując poezję.

>>> Posłuchaj>>> Krzysztof Kolberger o poezji

Aktor recytował wiersze Miłosza, Goethego, Iwaszkiewicza, Eliota, Norwida, Słowackiego i Mickiewicza. Jego charakterystyczny głos pamiętają słuchacze Polskiego Radia, w którym w niepowtarzalny sposób czytał "Strofy dla Ciebie".

>>> Posłuchaj >>>Cyprian Kamil Norwid "Daj mi wstążkę błękitną", recytuje Krzysztof Kolberger

Krzysztof Kolberger zagrał w Teatrze Narodowym wiele ról romantycznych, między innymi w "Dziadach", "Wacława dziejach" i "Weselu". W jego teatralnym dorobku na uwagę zasługują również kreacje w sztukach "Niech no tylko zakwitną jabłonie" i "Apetyt na czereśnie" Agnieszki Osieckiej oraz "Dzieci mniejszego Boga" i "Cierń proroczy" według Czesława Miłosza.

Aktor znany był także z wielu filmowych ról. Zagrał między innymi w "Kontrakcie" Krzysztofa Zanussiego, "Na straży swej stać będę" Kazimierza Kutza i "Ostatnim promie" Waldemara Krzystka.

Telewidzowie pamiętają go także z ról w spektaklach Teatru Telewizji. Stworzył wspaniałą kreację podczas koncertu poświęconego pamięci Jana Pawła II pod tytułem "Wielka Pani", recytując młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły. Odczytał też testament Jana Pawła II w czasie żałoby po śmierci papieża w 2005 roku. Uznał to za jedno ze swoich najważniejszych zadań aktorskich. Użyczył także głosu tytułowej postaci w polskim dubbingu do filmu „Jan Paweł II”, granej przez Johna Voighta.

(ag/IAR)

Aby wysłuchać całej rozmowy z Andrzejem Matulem, wystarczy kliknąć "Wspomnienie o Krzysztofie Kolbergerze" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.