Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 19.01.2011

Już nie trzeba zgody na leczenie za granicą

Europarlamentarzyści postanowili, że pacjenci będą mogli leczyć się w dowolnym kraju Unii Europejskiej.
Operacja sercaOperacja serca źr. PAP
Posłuchaj
  • Czekasz na zabieg? Lecz się w krajach Unii
Czytaj także

Parlament Europejski przyjął projekt nowych przepisów, które ułatwią pacjentom leczenie za granicą. Leczenie za granicą w wielu przypadkach pozwoli na ominięcie kolejek i skorzystanie z usług dostępnych w innym kraju.

Robocza nazwa przegłosowanej dyrektywy to zdrowotne Schengen. Zgodnie z nią obywatele Unii Europejskiej nie będą musieli uzyskiwać zgody swojego funduszu zdrowia czy kasy chorych na leczenie za granicą. Będą też mieli prawo do zwrotu kosztów w kwocie nie przekraczającej poziomu zapewnionego w kraju, przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W przypadku leczenia szpitalnego potrzebna będzie wstępna autoryzacja i określenie przez fundusz wysokości pokrycia kosztów. Każde państwo zobowiązane zostanie do utworzenia punktów kontaktowych informujących o możliwościach leczenia za granicą. Państwa wprowadzić mają przepisy do 2013 roku

Dyrektywa ma zapewnić między innymi prawo do otrzymania we właściwym czasie potrzebnej pacjentom opieki zdrowotnej. Zwolennicy reformy uważają, że na nowych przepisach najwięcej skorzystają osoby przewlekle chore. Przeciwnicy, że jest to zielone światło dla rozwoju zdrowotnej turystyki.

Wszystkie kliniki, szpitale i przychodnie, bez względu na to, czy prywatne czy zagraniczne, mają być dostępne dla każdego mieszkańca Unii Europejskiej.

- Jeżeli Polak jedzie za granicę, gdzie operacje zazwyczaj są droższe, to nie dostanie kwoty brutto, tylko tyle, ile warty byłby ten sam zabieg w kraju – powiedziała w rozmowie z Agatą Kasprolewicz posłanka Elżbieta Łukaciejewska.

W magazynie "Z kraju i ze świata" poseł Tadeusz Cymański zaznaczył, że ta dyrektywa wymusi wiele reform oraz zwróci uwagę na skalę niedofinansowania służby zdrowia. A zdaniem Elżbiety Łukaciejewskiej dzięki temu w Polsce zmniejszą się kolejki oczekujących na lekarzy specjalistów i na specjalistyczne badania.

Krytycy dyrektywy wskazują, że z nowych przepisów skorzystają przede wszystkim bogaci i dobrze poinformowani pacjenci. Najbiedniejsi jak zwykle stracą.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Czekasz na zabieg? Lecz się w krajach Unii" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Magazynu "Z kraju i ze świata" można słuchać w dni powszednie po godz. 12:05.