Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 25.02.2011

Magazyn Sztuk Pięknych

W programie między innymi o Jerzym Nowosielskim - artyście uważanym za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.
Amadeusz Petera Shaffera"Amadeusz” Petera Shafferażr.mat. pras.

W audycji:

- Wielkiego polskiego artystę Jerzego Nowosielskiego, malarza, grafika, scenografa, filozofa, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon, który zmarł w poniedziałek, 21 lutego wspominali Andrzej Starmach, marszand i przyjaciel artysty oraz Krystyna Czerni, krytyk sztuki. Nowosielski zawsze mawiał, że dobra sztuka zawsze należy do sfery sacrum, malował ikony, ale nie tylko. - Ikona w rozumieniu tradycyjnym to przede wszystkim obraz kultowy, wiszący w świątyni, służący nabożeństwu, liturgii. Natomiast Nowosielski malował nie tylko obrazy sakralne. Malował także abstrakcje, akty, pejzaże, wnętrza, malował wszytko. On nazywał całe swoje malarstwo także świeckie ikoną. Uważał, że całe malarstwo łapie w tą swoją sieć jakieś sygnały z tamtego świata – opowiadała Krystyna Czerni, krytyk sztuki, autorka książki o Jerzym Nowosielskim.

- Relacja Adama Rozlacha z Rubinstein Piano Festival w Łodzi - Festiwal jest bardzo ciekawy i bogaty. Jego rangę wyznacza jego bohater, czyli Rubinstein i obecność gości honorowych. Do Łodzi przyjechały jego córki. - opowiadał Rozlach.

Bardzo ważną pozycją tego festiwalu będzie pokaz filmu "Artur Rubinstein" w reżyserii Marioe Clare Margossian. - W filmie zamieszczone są wypowiedzi, zdjęcia archiwalne Rubinsteina, w tym łódzkie - relacjonował dziennikarz muzyczny Jedynki.

- Premiera "Amadeusza" Shaffera w reżyserii Pawła Szkotaka w Teatrze Polskim w Poznaniu z udziałem śpiewaków operowych. - Spektakl jest kostiumowy, ale mówi o ważnych rzeczach - mówił Szkotak. Wojciech Kalwat, grający jedną z głównych ról w sztuce stwierdził natomiast, że w teatrze jesteśmy przyzwyczajeni do muzyki mechanicznej, rzadko zdarza się, żeby była muzyka na żywo, a już nie z orkiestrą symfoniczną i chórem.

- Wystawa we wrocławskim Muzeum Architektury zatytułowana "Architektura jako język. Daniel Libeskind" prezentująca prace światowej sławy architekta - wizjonera. Na wystawie zgromadzono fotografie, projekty i rysunki artysty. Jedną z jego najbardziej znanych prac jest "Muzeum Żydów w Berlinie" przypominające zdeformowaną gwiazdę Dawida. - Daniel Libeskind jest jednym z bardziej znanych architektów. Jest bardzo popularny, medialny, piszę sie o nim nie tylko w parsie branżowej, ale także w kolorowych czasopismach - opowiada kurator wystawy, Michał Duda.

Daniel Libeskind początkowo zajmował się muzyką.- To jest ciekawe połączenie, gdyż on powołuje się na związek muzyki z architekturą i porównuje komponowanie budynku do komponowania muzyki - opowiadał kurator wystawy.

"Magazyn Sztuk Pięknych” poprowadziła Anna Stempniak.

(mb)

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć "Wieczór Kulturalny" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.