Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 07.03.2011

Niezwykłe znalezisko na kościelnej półce

W Anglii znaleziono rzadki egzemplarz oryginału słynnej biblii Króla Jakuba. Księga stała, jak gdyby nigdy nic, na półce w niepozornym wiejskim kościele.
Biblia króla JakubaBiblia króla Jakubafot: Wikipedia,lic.CC
Posłuchaj

Do znalezienia biblii doszło - jak zazwyczaj w takich przypadkach - przez przypadek.

Członkowie rady parafialnej we wsi Hilmarton w hrabstwie Witlshire badali historię swego kościółka i w dokumentach znaleźli opis egzemplarza cennej biblii z 1611 roku, który miał znajdować się w bibliotece. I szybko okazało się, że rzeczywiście tam był.

Parafianie ze zdumieniem stwierdzili, że to oryginał liczący 400 lat. Na świecie jest mniej niż 200 egzemplarzy z tamtych czasów.

Biblia Króla Jakuba (ang. King James Version, w skrócie: KJV), to najpopularniejsza książka w języku angielskim - żadna inna anglojęzyczna książka nigdy nie sprzedawała się lepiej niż owo słynne Pismo Święte. Zdaniem historyków, miała ona ogromny wpływ na popularyzację języka angielskiego na świecie.

- W Imperium Brytyjskim pierwszą książką po angielsku, jaką poznawali ludzie, była właśnie ta biblia. I uczyli się z niej angielskiego - mówi Luke Walton z Towarzystwa Biblijnego. Była ona zapisana stosunkowo prostym językiem, a zaczerpnięto z niej wiele idiomów, które przeszły do innych języków. Choćby "kolos na glinianych nogach".

Biblia została napisana z zachowaniem charakterystycznego dla angielszczyzny rytmu. Rada parafialna w Hilmarton chce zachować księgę w kościele, będzie ona tylko przeniesiona z kościelnej półki do szklanej gabloty.

Biblia króla Jakuba – to protestanckie, angielskie tłumaczenie Biblii zamówione na potrzeby Kościoła Anglii przez króla Jakuba I. Pierwsze wydanie pochodzi z roku 1611. Tłumaczenie to miało głęboki wpływ nie tylko na wszystkie następne angielskie tłumaczenia biblii, ale także na całą literaturę angielską. Dzieła takich znanych autorów jak John Bunyan, John Milton, Herman Melville, John Dryden i William Wordsworth są wypełnione treściami, dla których inspiracją w oczywisty sposób była ta wersja Biblii. Także dla Georga Friderica Handla "Bliblia Króla Jakuba" była najważniejszym źródłem, z którego czerpał tekst dla swoich oratoriów a nade wszystko do hymnów koronacyjnych w tym do "Zadok the Priest". Na marginesach KJV umieszczone były Roczniki Świata Jamesa Usshera.

(ag)

Aby wysłuchać całej relacji Rafała Motriuka, wystarczy wybrać "Biblia" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

"Z kraju i ze świata" można słuchać w dni powszednie po godz. 12:00.