Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 02.04.2011

Ruszył obowiązkowy Powszechny Spis Ludności (wideo)

Janusz Witkowski (GUS): Nie ma obowiązku, wpuszczania rachmistrza do domu, natomiast jest obowiązek udzielenia mu odpowiedzi na pytania. Udział w spisie jest regulowany ustawą.
Ruszył obowiązkowy Powszechny Spis Ludności (wideo)SXC
Posłuchaj
  • Spis ludności
Czytaj także

Osoby, które obawiają się wizyty rachmistrza w swoim domu mogą odbyć tę rozmowę na przykład w gminnym biurze spisowym. Ci, którzy zdecydują się udzielić dopowiedzi na pytania urzędnika powinni jednak najpierw sprawdzić z kim mają przyjemność – Należy sprawdzić legitymację rachmistrza. Legitymacja jest ze zdjęciem, imieniem, nazwiskiem, numerem, ale także z opisem na jakim terenie on ma prawo zbierać informacje – wyjaśniał Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS. Dane zawarte na legitymacji najlepiej skonfrontować dowodem osobistym.

Jak poinformował prezes, który był gościem "Sygnałów Dnia" od dziś Polacy mogą spisać się przez Internet. – W pierwszej kolejności ruszył spis internetowy – mówił. Rachmistrzów możemy spodziewać się ewentualnie po 8 kwietnia.

„Samospisania” się przez Internet można dokonać wchodząc na stronę www.spis.gov.pl. -Oczywiście musimy się najpierw uwiarygodnić, czyli wypełnić krótki formularz, w którym podajemy swoje podstawowe informacje – tłumaczył Witkowski.

Narodowy Powszechny Spis Ludności i Mieszkań odbywa się mniej więcej co dziesięć lat. - Ostatni spis w Polsce był w roku 2002 – poinformował gość Jedynki. Jak tłumaczył, częstotliwość spisu regulują określone przepisy międzynarodowe. - ONZ wyznacza rekomendację, ale także zaleca kiedy te spisy powinny być przeprowadzane. Dodatkowo teraz jako członkowie Unii Europejskiej mamy obowiązek przestrzegania tych przepisów, które są przestrzegane przez Unię – wyjaśniał prezes.

Zgodnie z unijną rekomendacją wszyscy członkowie Wspólnoty maja obowiązek przeprowadzenia spisu w tym roku. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podkreślał, że spis jest cennym źródłem informacji. - Spis jest również ważny z punktu widzenia także kreowania rozwoju społeczno-gospodarczego. Jeśli nie wiemy ile nas jest, gdzie jesteśmy rozmieszeni, jakie są nasze właściwości to skąd mamy wiedzieć, czy powinniśmy bardziej zajmować się rozbudową szkół, czy miejsc pracy. Czy na przykład zwiększyć opiekę nad starszymi – tłumaczył Janusz Witkowski.

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać " Spis ludności" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.

>>>Przeczytaj całą rozmowę