Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 25.04.2011

Zapomniane Kresy

Wiele polskich rodzin z sentymentem wspomina przedwojenne życie na Kresach wschodnich. Liczni Polacy jednak niezbyt wiele wiedzą o historii i kulturze tego obszaru.
Zapomniane Kresyźr. dsh.waw.pl

Były to tereny dawnej Polski, Rusi i Litwy, tygiel wielonarodowościowy, w którym mieszkańcy pytani o narodowość mówili: "my tutejs". Z wielokulturowością obcowało się na kresach nieustannie, stąd większa otwartość i tolerancja mieszkańców tych ziem.

- Dzisiejsze pokolenia młodych Polaków doskonale znają geografię Europy Zachodniej, ale niewiele wiedzą o Europie Środkowej i Wschodniej. Większość Polaków termin "Kresy" kojarzy z obszarem ziem wschodnich II Rzeczypospolitej. Historycznie jednak jest to przestrzeń znacznie szersza, gdyż obejmuje ziemie, które wchodziły w skład I RP – tłumaczył Tomasz Kuba Kozłowski, znawca tematyki kresowej.

W "Naukowym Wieczorze z Jedynką" zauważył, że termin ten do polszczyzny wprowadzony został w XIX w. a jego popularyzatorem był Wincenty Pol, działo się to poprzez jego poemat "Mohort" i opowieść o kresowym rycerzu.

- Kresy to teren, który znajduje się na krańcu państwa. W XIX wieku nazwę tę stosowano do określenia obszaru, który były przynależny guberniom, powstałym na terenach rosyjskiego zaboru ziem Polski – tłumaczył Jan Skłodowski, dokumentalista, podróżnik, fotografik.

Później ten termin rozszerzył się na przestrzenie, które miały przynależeć do odradzającej się Rzeczypospolitej.

- Bardzo często zapominamy o tym, że istotne pomysły paneuropejskie, wiążące ze sobą organizmy państwowe, rodziły się na terytorium Rzeczypospolitej dużo wcześniej, niż na zachodzie Europy. Niestety zapomnieliśmy o tym dziedzictwie – podkreślił Tomasz Kuba Kozłowski.

Na wielonarodowych Kresach wypracowano – w jego odczuciu – jedne z najciekawszych w Europie formuł współżycia różnych narodów i kultur.

- Wystarczy spojrzeć na edukację szkolną w I i w II RP, na to jak szanowały się rozmaite religie, to są rzeczy, które do dzisiaj powinny być inspiracją dla Europy – zauważył gość radiowej Jedynki.

Rozmawiała Katarzyna Jankowska

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Zapomniane Kresy" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.