Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Luiza Łuniewska 18.04.2011

Tomografia optyczna - dociekliwe światło

Młodzi naukowcy z Torunia konstruują specjalistyczne tomografy i... zabawki dla niedowidzących dzieci.

Tomografia optyczna - w przeciwieństwie do klasycznej używa światła zamiast promieni rentgenowskich - jest nowoczesną i stosunkowo tanią metodą badania. Wykorzystuje się ją w diagnostyce okulistycznej, ale także np. w badaniu dzieł sztuki.

- Pierwsze na świecie urządzenie do otrzymywania obrazów przekrojów oka za pomocą Spektralnego OCT – metody stukrotnie szybszej od już istniejącej - zaprojektowano i zbudowano w Zespole Fizyki Medycznej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaj Kopernika w Toruniu – opowiada Karol Karnowski, doktorant na tej uczelni. W tej chwili młodzi naukowcy z UMK pracują nad udoskonaleniem i nowymi możliwościami wykorzystania tego typu urządzeń.

Ewa Kwiatkowska opracowuje nowatorską metodą analizy składu pierwiastkowego za pomocą spektroskopii plazmy wzbudzanej laserowo oraz tomografii optycznej.

- Przedmiotem mojej pracy jest badanie fizycznych własności krwi za pomocą spektralnej tomografii optycznej - mówi Danuta Bukowska. - Co znacznie ułatwiłoby i przyspieszyło diagnostykę.

Szymon Tamborski zajmuje się technicznymi aspektami badania czynnościowego siatkówki oka. Natomiast Karol Karnowski we współpracy z lekarzami okulistami nad zestrojeniem tomografu optycznego z laserem i wdrożeniem go do praktyki klinicznej. Prototyp wcześniejszej wersji tomografu działa z powodzeniem w Szpitalu Uniwersyteckim w Bydgoszczy.

Razem natomiast młodzi naukowcy postanowili zrobić coś dla najmłodszych i to tych pokrzywdzonych przez los.

/

- Od kilku już lat odwiedzamy różne placówki edukacyjne z programem pokazów fizycznych oraz zajęciami interaktywnymi. Pewnego razu dotarliśmy do Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Jana Brzechwy w Toruniu, gdzie w grupach integracyjnych bawią się i uczą dzieci słabowidzące - opowiada Ewa Kwiatkowska. - Podczas tej wizyty mieliśmy okazje porozmawiać ze specjalistami - tyflopedagogami i dowiedzieć się, z jakimi trudnościami muszą się borykać dzieci z wadami wzroku. I jak ważna jest rehabilitacja takiego małego człowieczka, aby mógł sobie poradzić w dorosłym życiu - opowiada w "Naukowym wieczorze".

Wpadli na pomysł, by skonstruować proste i tanie urządzeń służące rehabilitacji narządu wzroku, uczące spostrzegawczości, koncentracji oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.

- Początkowo chcieliśmy zrobić to sami, ale wtedy nasze urządzenie byłoby tylko w jednym przedszkolu – mówi Szymon Tamborski. Ogłosiliśmy więc konkurs, otwarty dla wszystkich, którzy mają jakiś pomysł, A tak zaangażuje się w to więcej osób. - To ma być jednocześnie zabawka, bardzo fajna zabawka – podkreślają, zapraszając wszystkich do współpracy.

Rozmawiał Krzysztof Michalski.

(lu)

Aby dowiedzieć się więcej o naukowych aspektach tomografii optycznej, planach i pasjach młodych naukowców, kliknij „Tomograf” w ramce po prawej stronie.