Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Krakówka 07.06.2011

Stosunki i przymioty konieczne do sztuki aktorskiej

Wojciech Bogusławski (założyciel pierwszej szkoły teatralnej): Piękny wzrost, przyjemność twarzy, moc piersi, czystość wymowy potrzebnymi każdego aktora są zaletami.
Plac Teatralny w Warszawie między 1890 a 1905 rokiem.Plac Teatralny w Warszawie między 1890 a 1905 rokiem.źr. Wikipedia

200 lat temu, 4 czerwca 1811 roku, Wojciech Bogusławski, zwany ojcem polskiego teatru narodowego, otworzył pierwszą szkołę dramatyczną.

Pierwsze oficjalne doniesienia informujące o zamiarze otwarcia szkoły ukazały się w marcu 1811 roku na łamach "Gazety Korrespondenta Warszawskiego y Zagranicznego". Pisał tam Bogusławski o wymogach stawianych przyszłym aktorom:

"Nikt do Szkoły Dramatycznej przyjętym nie będzie, kto nie posiada następujących, a koniecznie do tej sztuki potrzebnych stosunków i przymiotów, jako to:

a) Panienka ma być nie młodsza jak lat 14, nie starsza nad 17; młodzieniec zaś nie młodszy jak lat 16, nie starszy nad 19.

b) Powinni wszyscy umieć początki obcych jakowych języków, a przynajmniej doskonale czytać i pisać po polsku.

c) Mieć piękny wzrost i prosty bez żadnych wad skład ciała.

d) Czerstwość zdrowia, przyjemność twarzy, moc piersi, czystość wymowy nieuchronnie potrzebnymi każdego ucznia są zaletami.

e) Ponieważ połowa tych Uczniów do Opery przeznaczoną zostanie, ci więc, którzy się do śpiewania poświęcą, mają mieć głos czysty, mocny, brzmiący i zdatny do wydania wszelkich tonów melodii.

f) Pamięć dobra i pojętność w naukach bardzo ceniona będzie, gdyby się zaś po wyjściu trzech miesięcy od czasu rozpoczęcia nauk pokazało, że który z Uczniów nie mający pamięci i zdatności do nauk nie dawałby nadziei ukształcenia się w Sztuce Dramatycznej, tedy takowy za uznaniem Dyrekcji Rządowej oddalony i inny natychmiast na jego miejsce przyjętym zostanie.

g) Na koniec uczciwość obyczajów, moralność, dobre sprawowanie się i posłuszeństwo Nauczycielom swoim jak najściślej Ucznie zachować będą powinni, w przeciwnym razie po potrójnym napomnieniu wykraczający bez wszelkiego względu z grona Uczniów za uznaniem Dyrekcji oddaleni będą.

Mający przymioty i zdatności wyżej opisane po dokładnym przekonaniu się o nich z strony Dyrekcji Rządowej a natychmiast przyjętymi i w liczbę Uczniów policzonymi zostaną".

---

W "Rozdrożach Kultury" relacja z uroczystych obchodów 200-lecia polskiego szkolnictwa dramatycznego, które odyły się 28 maja i 4 czerwca w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz fragmenty wypowiedzi m.in. Tadeusza Łomnickiego, Andrzeja Seweryna, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Jerzego Treli, Krzysztofa Zanussiego i Mai Komorowskiej.

(AK)

Aby wysłuchać całej audycji Andrzeja Matula, wystarczy wybrać dźwięk "Stosunki i przymioty konieczne do sztuki aktorskiej" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.