Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 08.07.2011

Na wakacjach płać kartą (wideo)

Prof. Remigiusz Kaszubski (Związek Banków Polskich): Podczas kradzieży pieniądze, które są związane z kartą pozostają bezpieczne, jeżeli szybko zastrzeże się kartę. Gotówki już nigdy nie odzyskamy.
Remigiusz KaszubskRemigiusz Kaszubskfot.W.Kusiński/PR

- Co ważne, można zamówić drugą kartę i wakacje mogą być jeszcze udane – dodał Kaszubski. Gość "Sygnałów Dnia" przekonywał, że karta to najbezpieczniejszy i najwygodniejszy sposób przetrzymywania pieniędzy. Również wtedy, gdy wakacje zamierzamy spędzić za granicą.

Jak tłumaczył prof. Remigiusz Kaszubski często o wiele bardziej opłaca się wyjąć pieniądze z bankomatu w innym kraju niż przed wyjazdem wymieniać walutę w kantorze. - Wyjeżdżając do kraju spoza strefy euro musimy dowiedzieć się jaki jest przelicznik z perspektywy rozliczenia płatności w tym kraju – podkreślił. Jeżeli jest to przelicznik dolarowy powinniśmy poprosić bank o wydanie karty, która jest rozliczana w dolarach, jeśli jest to przelicznik euro powinniśmy poprosić o kartę rozliczaną w euro.

Profesor zachęcał wszystkich do tego, aby korzystali z bankowości elektronicznej, a w szczególności z kart, którymi można płacić na odległość. - W Polsce wszystkie transakcje internetowe dokonywane karta są bardzo bezpieczne – zapewniał.

Tym bardziej, że płacenie kartą niesie pewne przywileje. Na przykład, jeśli zamówimy coś przez Internet i po otrzymaniu zamówienia okazuje się, że nie zgadza się to z ofertą bank może pomóc nam w odzyskaniu pieniędzy. - Wówczas prowadzimy proces reklamacyjny. Jeżeli ten, kto nam sprzedał dany towar bądź usługę nie uznaje reklamacji zawsze możemy iść do banku i pokazać, że prowadziliśmy reklamacje, że usługa lub towar, który otrzymaliśmy nie odpowiadał ofercie i wtedy bank oddaje nam pieniądze na rachunek karty i sam prowadzi postępowanie windykacyjne w stosunku do sprzedającego – wyjaśniał ekspert ze Związku Banków Polskich.

Prof. Kaszubski namawiał także do tego, aby kartą płacić za wycieczki, przeloty czy przejazdy. - Jeżeli spojrzymy na to, co działo się z poszczególnymi liniami lotniczymi, które bankrutowały to trzeba pamiętać, że ci, którzy płacili kartą otrzymali zwrot pieniędzy. Ci, którzy zapłacili gotówką lub przelewem mieli tylko roszczenia do masy upadłościowej, a w przypadku tych przewoźników nie było z czego windykować – wyjaśniał gość Jedynki.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

(mb)

***

Dziś Jedynka prowadzi całodzienną akcję informacyjną, która przybliży Państwu m.in. kwestie płatności za granicą oraz zaciągania kredytów na wakacje.

Więcej>>>Akcja Jedynki: "Pieniądze i wakacje"