Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 02.08.2011

Pomagamy odnaleźć dzieciom miłość i utracone dzieciństwo

Katarzyna Olszewska (SOS Wioski Dziecięce): Wioska SOS to osiedle domów jednorodzinnych, w których mieszkają rodziny zastępcze. Trafiają tam dzieci, które zostały pozbawione opieki.
Katarzyna Olszewska, Aleksandra GranadaKatarzyna Olszewska, Aleksandra Granada fot.W.Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Pomagamy odnaleźć dzieciom miłość i utracone dzieciństwo
Czytaj także

– Bardzo często trafiają do nas rodzeństwa, które dzięki nam wychowywują się razem – dodaje Olszewska.

W Wioskach mają szansę odnaleźć to, co utraciły, czyli miłość i dzieciństwo. – Trafiają do nas dzieci z domów dziecka, dzieci, którymi nie mogą zajmować się ich biologiczni rodzice, bądź sieroty, które swoich rodziców nie mają – tłumaczy Katarzyna Olszewska ze stowarzyszenia Wioski SOS.

Pierwsza Wioska SOS powstała 62 lata temu w Austrii. Wtedy to Hermann Gmeiner wybudował razem z przyjaciółmi Dziecięcą Wioskę, która stała się domem dla sierot wojennych i opuszczonych dzieci. W Polsce Stowarzyszenie działa już 27 lat. I jak się okazuje to, co robi, przynosi efekty. – Większość naszych wychowanków ułożyła sobie życie. Założyła rodziny, usamodzielniła się, ma rodziny, pracę, własne mieszkanie. To jest coś, co daje nam siłę do pracy i nadzieję, że to naprawdę ma sens – mówi Aleksandra Granada ze Stowarzyszenia.

Obecnie Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce rozpoczęło kampanię "Powrót do szkoły". Jej celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej i zagrożonych jej utratą.

/

Zebrane podczas kampanii fundusze zostaną w całości przeznaczone na wyprawki szkolne oraz na korepetycje i zajęcia wyrównawcze dla osieroconych i opuszczonych dzieci. W tej chwili pod opieką Stowarzyszenia jest ponad 1250 dzieci. W samych Wioskach SOS mieszka ich blisko 400. – Będziemy prosić ludzi dobrego serca o wsparcie finansowe. W rodzinach wioskowych mieszka czasami kilkoro dzieci. Koszt wyprawki szkolnej dla jednego ucznia to kilkaset złotych – uzasadnia potrzebę pomocy Katarzyna Olszewska.

W Polsce niemal sto tysięcy dzieci pozbawionych jest opieki rodzicielskiej. Ubóstwo i dziedziczenie biedy to jeden z najważniejszych problemów społecznych, szczególnie wśród rodzin wielodzietnych. Zagrożone wykluczeniem społecznym dzieci napotykają bariery edukacyjne, takie jak: brak środków na zakup podręczników, korepetycje czy dojazdy, wyniesiony z domu brak aspiracji edukacyjnych. Gdy rodzice nie są w stanie zapewnić dzieciom warunków sprzyjających edukacji, pojawiają się problemy z nauką i trudności wychowawcze.

>>>Pełny zapis rozmowy do przeczytania

Ogólnopolska kampania "Powrót do szkoły" jest skierowana do mieszkańców dużych miast, rodziców dzieci w wieku szkolnym. Obejmie bezpłatne ogłoszenia prasowe, radiowe, akcję ulotkową oraz działania w Internecie i potrwa do połowy września.

Patronat nad akcją objął Program Pierwszy Polskiego Radia.

Wszystko po to, aby dzieci z ubogich rodzin nie musiały kłamać..."Pies zjadł mi książki. Znowu... ". Bo każda wymówka brzmi lepiej niż bieda.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak.

(mb)