Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 25.09.2011

Polskie Radio: Otwarto nowe studio koncertowe imienia Władysława Szpilmana (galeria)

Władysław Szpilman to dla radiowców przede wszystkim człowiek radia. W stulecie urodzin Polskie Radio zadedykowało mu swoje najpiękniejsze studio, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 25 września.
Uroczyste otwarcie studia im. Władysława Szpilmana. Na zdj.Andrzej Siezieniewski (Prezes Polskiego Radia), pani Halina Szpilman (żona Władysława Szpilmana), Andrzej Szpilman (syn), Michał Maliszewski (dyr. Programu 1 Polskiego Radia)Uroczyste otwarcie studia im. Władysława Szpilmana. Na zdj.Andrzej Siezieniewski (Prezes Polskiego Radia), pani Halina Szpilman (żona Władysława Szpilmana), Andrzej Szpilman (syn), Michał Maliszewski (dyr. Programu 1 Polskiego Radia) fot. W.Kusiński/PR
Galeria Posłuchaj
  • Szpilman w Warszawie i na Broadwayu
  • Dialogi muzyczne Jana Webera i Władysława Szpilmana
Czytaj także

Uroczystościom nadania studiu Polskiego Radia imienia Władysława Szpilmana towarzyszył niezwykły koncert zespołu kameralnego I Solisti di Varsavia z Karolem Radziwonowiczem na czele. Artyści nawiązali do klimatu Kwintetu Warszawskiego, założonego przez Władysława Szpilmana. Fragmenty książki Szpilmana zatytułowanej "Pianista" czytał Andrzej Seweryn.

Otwarcie studia jest jednym z elementów całego cyklu szpilmanowskiego, który rozpoczął się 22 września.

Władysław Szpilman związany był z Polskim Radiem od 1935 roku. Tablicę odsłoniła Halina Szpilmanowa, żona kompozytora. Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski przypomniał, że Szpilman przed wojną występował jako pianista, a ostatni koncert na żywo dał 23 września 1939 roku. Dodał, że nie tylko Polskie Radio, lecz także całe społeczeństwo ma dług wdzięczności wobec Szpilmana.

>>> Przeczytaj całe wystąpienie prezesa Andrzeja Siezieniewskiego

Władysław Szpilman był kompozytorem, pomysłodawcą festiwalu w Sopocie. Jego niezwykłe losy wojenne znają ci, którzy widzieli "Pianistę". - Przez lata związany z Polskim Radiem, do końca miał do niego olbrzymi sentyment - mówi Maria Szabłowska, dziennikarka Jedynki, wraz z Pawłem Sztompke współpomysłodawczyni projektu "Pianista Warszawy".

Przypomina, że Władysław Szpilman był ostatnią osobą, która przed wojną grała na żywo w Polskim Radiu - 23 września 1939, potem bomba uderzyła w elektrownię i radio zamilkło. - W domu w ogóle nie opowiadał o swoich wojennych losach. Synowie dowiedzieli się o nich po przeczytaniu jego książki - opowiada w "Sygnałach Dnia" Paweł Sztompke, który bywał w domu państwa Szpilmanów.

>>>Posłuchaj archiwalnej audycji "Dialogi muzyczne Jana Webera i Władysława Szpilmana".

Najbliżsi zapamiętali go przede wszystkim jako muzyka. W czwartek w studiu im. Agnieszki Osieckiej - o 19.00 odbyła się prezentacja filmu, jaki dla TVP przygotowały Maria Szabłowska i Wioletta Lewandowska. Na uroczystości byli obecni żona Władysława Szpilmana Halina i syn Andrzej. Zaśpiewały Irena Santor i Grażyna Auguścik, zagrali Bogdan Hołownia i Czesław Majewski. Andrzej Ferenc przeczytał fragmenty książki "Pianista".

W poniedziałek o godz. 20.00 w stołecznym "Och teatrze" zabrzmi w kompozycjach Władysława Szpilmana cała feria młodych, śpiewających aktorów. Spektakl wyreżyserował Andrzej Strzelecki, a Jedynka, oczywiście, będzie go transmitować w poniedziałkowy wieczór.

Warto posłuchać! W dorobku kompozytorskim Władysława Szpilmana znajduje się 500 utworów, w tym 150 wielkich przebojów, które - w ocenie dziennikarzy muzycznych - wytrzymują porównanie z najlepszymi amerykańskimi kompozycjami. - Na Broadwayu ma być wystawiany musical o losach Szpilmana. Jego producenta będziemy gościć na naszych imprezach - mówili niedawno w "Sygnałach Dnia" maria Szabłowska i Paweł Sztompke.