Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 18.10.2011

W Polsce młodzi ludzie są mniej oburzeni (wideo)

Dr Michał Wenzel (socjolog): Poziom i przyczyny protestu są różne w zależności od tego, jaka jest sytuacja ekonomiczna danego kraju i jakie problemy stoją przed społeczeństwem.
W Polsce młodzi ludzie są mniej oburzeni (wideo)fot. PAP/EPA/FRANK RUMPENHORST
Posłuchaj
  • W Polsce młodzi ludzie są mniej oburzeni
Czytaj także

Jak tłumaczył dr Michał Wenzel z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, w Stanach Zjednoczonych ludzie protestują przeciwko wypaczeniom w sektorze bankowym. W Europie "Oburzonym" chodziło głównie o złą sytuację gospodarczą młodych ludzi wynikającą z nieprawidłowości w działaniach państwa. W krajach, w których protesty były najbardziej nasilone, a więc w Grecji i Hiszpanii, bezrobocie młodych ludzi sięga 40 proc. – Ich protesty mają strukturalne, ekonomiczne podstawy. To są kraje, w których młodzi ludzie są autentyczne oburzeni i mają powody do tego oburzenia – tłumaczył gość Programu 1 Polskiego Radia.

>>>Pełny zapis rozmowy

W opinii dr. Wenzela protest, z którym mieliśmy do czynienia w Polsce, a więc protest z 15 października, różnił się od tych na świecie. Gość Jedynki zwrócił uwagę na to, że protestujących było znacznie mniej niż w Grecji i Hiszpanii. – Dlatego że u nas mniej jest tych strukturalnych powodów do protestów – tłumaczył. W opinii socjologa sytuacja młodych ludzi w Polsce jest zła, ale nie przekroczyła punktu krytycznego, którego przekroczenie w Grecji i Hiszpanii umasowiło protesty.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak.

(mb)