Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 20.10.2011

Czy sędzia może obstawiać mecze?

Od siedmiu lat polska piłka nożna nie potrafi poradzić sobie z wielką aferą korupcyjną. Nowy problem przynoszą zakłady bukmacherskie.
Zakłady bukmacherskieZakłady bukmacherskiefot. SXC

W ubiegłym tygodniu w Krakowie odbyło się spotkanie unijnych ministrów sportu, na którym szef resortu Adam Giersz zwracał uwagę, że jest to nie tylko polski, lecz także globalny problem.

- Jest to największe zagrożenie dla fundamentalnych wartości sportu europejskiego. Zjawisko korupcji zmieniło charakter: do tej pory kupowano mecze, żeby uniknąć degradacji lub awansować, teraz manipuluje się wynikiem spotkania, żeby mieć korzyści finansowe przy obstawianiu meczów - tłumaczył w radiowej Jedynce ("Sygnały Dnia").

Uważa za prawdziwy skandal fakt, że część ludzi wywodzących się ze środowiska sportowego aktywnie uczestniczy w zakładach bukmacherskich.

W jego opinii nie można także ograniczać się do stwierdzeń, że rażące błędy sędziowskie, jakie miały miejsce w niektórych meczach ostatniej kolejki piłkarskiej ekstraklasy, wynikają z niekompetencji lub braku doświadczenia sędziów. Minister Adam Giersz przyznał, że takie sprawy trzeba analizować, ponieważ ich powodem może być chęć wypaczenia wyniku meczu.

Nowa ustawa o sporcie kwalifikowanym daje szeroki wachlarz kar za ustawianie wyników spotkań oraz ich obstawianie u bukmacherów. Za ten proceder grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Minister Giersz przyznał, że często osoby ze środowiska piłkarskiego obstawiają wyniki poprzez ludzi spoza tego środowiska. Od teraz także oni będą podlegać karze.

Zauważył, że nie znalazł w regulaminie PZPN zakazu gry w zakładach bukmacherskich dla sędziów, delegatów i obserwatorów. Po tych słowach ministra PZPN zapowiedział wprowadzenia takich przepisów oraz ukarał dwóch sędziów, którzy popełnili rażące błędy podczas weekendowej kolejki.

PZPN wystąpił do UEFA o przesłanie informacji na temat meczu Wisła Kraków-Jagiellonia Białystok oraz Polonia Warszawa-Górnik Zabrze. Wstępna analiza tych meczów nie wykazała żadnych nieprawidłowości.

Polski Związek Piłki Nożnej w 2009 roku przystąpił do prowadzonego przez UEFA programu wykrywania oszustw związanych z zakładami bukmacherskimi (Betting Fraud Detection System - BFDS). System ma na celu przeciwdziałanie ustawianiu meczów piłkarskich w celu osiągnięcia zysku z zakładów bukmacherskich. BFDS jest kluczowym elementem polityki "zero tolerancji dla korupcji" wdrażanej przez europejskie władze piłkarskie.

(pp)