Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 24.10.2011

Przemoc wobec dzieci nie maleje (wideo)

Renata Szredzińska (Fundacja"Dzieci Niczyje"): Dorośli powinni interweniować zawsze, kiedy mają podejrzenie, że dziecko doświadcza przemocy.
Renata Szredzińska (Fundacja Dzieci Niczyje) w studiu radiowej JedynkiRenata Szredzińska (Fundacja "Dzieci Niczyje") w studiu radiowej JedynkiFot: PR

Choć policyjne statystyki wskazują, że przemoc wobec dzieci się zmniejszyła, to specjaliści pracujący z nieletnimi mają inne odczucia. Z ich rozmów z poszkodowanymi wynika, że przemoc wobec dzieci nie maleje.

- Specjaliści pracujący z dziećmi mówią, że nie widzą żadnej zmiany skali i poziom przemocy wobec dzieci - mówi Renata Szredzińska z Fundacji "Dzieci Niczyje".

Gość radiowej Jedynki ("Sygnały Dnia") zaapelowała, żeby zawsze interweniować, jeśli mamy podejrzenie, że dziecku dzieje się krzywda. Nawet jeśli nie jesteśmy tego pewni. Zawiadomienie pozwoli specjalistom zbadać sytuacje takiego dziecka.

Renata Szredzińska wyjaśniła, że jeśli dochodzi do procesu sądowego, krzywdzone dziecko powinno składać zeznania tylko raz, w odpowiednich okolicznościach. Mają temu służyć "przyjazne pokoje", w których dzieci mogą składać zeznania w jak najmniej stresujących warunkach. Przy składaniu przez dziecko zeznań powinien być obecny psycholog.

Zwróciła także uwagę, że coraz większym problemem jest przemoc psychiczna, jakiej dzieci doświadczają przez internet.

Renata
Renata Szredzińska w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim i Wiesławem Molakiem

Pomoc dzieciom, które doświadczyły krzywdzenia oraz ochrona dzieci uczestniczących w procedurach prawnych będą tematami przewodnimi ogólnopolskiej ósmej konferencji "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw", która rozpoczyna się dziś w Warszawie. Udział w konferencji zapowiedziało około dwóch tysięcy osób zawodowo zajmujących się pomocą dzieciom krzywdzonym. Wykłady, sesje i panele dyskusyjne poprowadzą specjaliści z Polski i zza granicy, zajmujący się różnymi dziedzinami pomocy dzieciom. Eksperci przedstawią uczestnikom modelowe sposoby zapobiegania przestępstwom wobec dzieci. Prezentowane będą też projekty i inicjatywy praktycznej pomocy dzieciom - ofiarom przestępstw oraz ich rodzinom.

W spotkaniach tematycznych będą uczestniczyć specjaliści z różnych dziedzin, pracujący z dziećmi i rodzinami, między innymi sędziowie, prokuratorzy, lekarze, pracownicy socjalni, kuratorzy, policjanci, pielęgniarki i położne, nauczyciele, pracownicy organizacji pozarządowych, przedstawiciele ministerstw oraz samorządów, jak również wykładowcy akademiccy i badacze.

Ósma ogólnopolska konferencja "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw" organizowana jest przez Fundację "Dzieci Niczyje", Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Urząd m.st. Warszawy - Biuro Polityki Społecznej. Wpisana została również w kalendarz imprez towarzyszących podczas przewodnictwa Polski w Radzie UE.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak.

(ag)