Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Aneta Hołówek 03.11.2011

Wiejskie dzieci słyszą gorzej

Badania przesiewowe słuchu na Podkarpaciu wykazały, że u około piętnastu procent dzieci występują jakieś odchylenia od normy.
Wiejskie dzieci słyszą gorzejGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Na wsi dzieci mają większe problemy ze słuchem
Czytaj także

Co piąte dziecko mieszkające na wsi ma problemy ze słuchem.

– U części dzieci były to niedosłuchy zmysłowo-nerwowe, wymagające protezowania, rehabilitacji logopedycznej bądź pedagogicznej – mówi Dorota Szuber, otolaryngolog foniatra z podkarpackiego Centrum Słuchu i Mowy.

Według doktor Szuber, gdyby nie badania, przyszłość dzieci byłaby bardzo ciężka. Dzieci były podejrzewane przez rodziców i nauczycieli o gapowatość, a tak naprawdę nie słyszały.

– Zdiagnozowane dzieci mają szansę na powrót do świata dzieci słyszących – podkreśla doktor Dorota Szubert.

Tak właśnie było w przypadku 11-letniej Agatki, której problemy ze słuchem rozpoczęły się od zapalenia ucha, które przeszła w wieku 5 lat.

– Myślałam, że Agatka nie słucha mnie, bo jest taka uparta – wspomina Zofia Szczutek, mama dziewczynki. – Dopiero badania przeprowadzone w szkole wykazały, że Agatka całkowicie nie słyszy na jedno ucho.

Na Podkarpaciu w badaniach przesiewowych słuchu przeprowadzanych od 2008 roku uczestniczyło 771 szkól podstawowych. Przebadano około 15 tysięcy dzieci.

Dzięki tej akcji słuch odzyskała także 11-letnia Agatka Szczutek z Harty w powiecie rzeszowskim.

(ah)