Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Skorska 23.11.2011

Zauważyć niezauważalne

Jest bezwonny, bezbarwny, bez smaku i dlatego tak bardzo niebezpieczny. Powinniśmy wiedzieć, jak działa ów cichy, niewidzialny zabójca.
Zauważyć niezauważalne (fot. sxc.hu)

W minionym 2010 roku tlenkiem węgla zatruło się niemal 3000 osób, z tego ponad 200 osób zmarło. Do połowy października bieżącego roku odnotowano zatrucie już 2000 razy, a przecież sezon grzewczy dopiero się rozpoczął.

– Tlenek węgla działa bardzo szybko przy dużych dawkach, natomiast przy długotrwałym działaniu nawet w mniejszych dawkach może spowodować nieodwracalne zmiany w naszym organizmie, szczególnie dotyczy to układu nerwowego i krążenia – wyjaśnia Piotr Cholajda z Państwowej Straży Pożarnej.

Starszy kapitan Państwowej Straży Pożarnej zwraca uwagę, że najbardziej niebezpiecznie jest wszędzie tam, gdzie ogrzewamy mieszkania gazem i węglem. Jak wyjaśnia Piotr Cholajda, zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia mogą być niedrożne kominy, pęknięte paleniska czy nawet źle zainstalowane przewody kominkowe.

Zatem pamiętajmy o okresowych przeglądach, zaprośmy do domu specjalistę z serwisu i kominiarza, który przeczyści komin. Dodatkowo sam jego widok, jak widomo powszechnie, przynosi szczęście.

Warto też kupić czujnik czadu. Nowej generacji urządzenia tego typu są niezawodne i niedrogie. Można też taki czujnik wygrać w konkursach radiowej Jedynki. Przez najbliższe dwa miesiące na antenie programu I Polskiego Radia dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy, w "Popołudniu z Jedynką" znajdziemy informacje o zagrożeniu i sposobach zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. Zapraszani do studia specjaliści opowiedzą nam m.in. o zaletach instalacji czujników czadu oraz dymu, które z wyprzedzeniem sygnalizują zagrożenie. Podczas tych audycji słuchacze Jedynki będą mogli wygrać wspomniane czujniki. Kampania "Nie dla czadu" organizowana jest przez MSWiA oraz Państwową Straż Pożarną we współpracy z radiową Jedynką.

Rozmowę prowadził Henryk Szrubarz.

(ks)