Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Luiza Łuniewska 30.11.2011

Pochowani na Żmudzi

W podróż polskimi śladami po cmentarzach na Żmudzi zabiera słuchaczy dr Jan Skłodowski.
Cmentarz BernardyńskiCmentarz BernardyńskiNatasza Łysiak

Zabytkowe pałace na Żmudzi, dwory, kościoły, klasztory, kapliczki, krzyże przydrożne, wreszcie cmentarze to dziedzictwo dwóch narodów: litewskiego i polskiego – twierdzi dr Jan Skłodowski, historyk i fotografik, znawca Kresów. Dodaje, że Żmudź to obszar historycznie bardzo interesujący, ale jego związki z polskością są słabo zbadane. Naukowców interesuje bardziej Wileńszczyzna. Tymczasem Żmudź była związana z Polską wpierw poprzez unię lubelską Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a potem Konstytucją 3 Maja. Wspólne państwo istniało – choć nie de iure, ale de facto – także przez lata rozbiorowej niewoli.

– Szczególnymi znakami dawnej jedności są żmudzkie nekropolie – opowiada gość Jedynki. Na wielu z nich, zarówno w takich miastach jak Rosienie, miejsce dawnych zjazdów szlacheckich, jak i w maleńkich miejscowościach do dziś zauważyć można nagrobki z polskimi inskrypcjami. – Nie wszystkie z nich prezentują znaczące walory artystyczne, niemniej stanowią trwały ślad kultury materialnej i duchowej minionych pokoleń żyjących na litewskiej ziemi – twierdzi historyk sztuki.

Najciekawszą nekropolią jest chyba cmentarz w Szawlach, zwany też Małą Rosą. Położony jest na malowniczym wzgórzu św. Jana. Można tam znaleźć wiele wyjątkowych nagrobków jeszcze z pocz. XIX w.

– Bardzo ciekawe są inskrypcje: niektóre wierszowane, przedstawiające żywot danej osoby, inne bardzo oficjalne – opowiada badacz. Na nagrobkach są wykryte również herby starej żmudzkiej szlachty. Cmentarze są świadectwem lituanizacji: często witać, że na starych tablicach używana jest polska wersja nazwiska, a na nowszej – wersja litewska.

W audycji także o wystawie zdjęć Jana Skłodowskiego. Gość "Jedynki" przez długi czas fotografował miejsca związane z noblistką, z którą jest spokrewniony. Na swoim koncie ma także inne ekspozycje fotograficzne, np. o Józefie Piłsudskim i jego przodkach.

Rozmawiała Katarzyna Jankowska.

(lu)