Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 08.12.2011

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik nominowany w plebiscycie "Soczewki Focusa 2011"

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik został nominowany w kategorii Inicjatywa w plebiscycie "Soczewki Focusa 2011".
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik nominowany w plebiscycie Soczewki Focusa 2011fot. PAP/Paweł Kula

Plebiscyt ma na celu wyłonić najważniejsze wydarzenie naukowe tego roku.

Redakcja przyznała nominacje w czterech kategoriach: Przełom, Nadzieja, Inicjatywa, Książki. Głosować można w formie SMS-ów tylko do 16 stycznia 2012, a przy okazji można zagrać o nagrodę rzeczową. Aby zagłosować na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, należy wysłać SMS-a na numer 71001 o treści: FC.(kod wybranej nagrody).F.(uzasadnienie wyboru naszej kandydatury). Koszt SMS-a to 1 zł netto (1,23 brutto).

Wyniki zostaną opublikowane na łamach marcowego wydania miesięcznika. Więcej informacji o plebiscycie, kody nagród rzeczowych do wygrania oraz inne kandydatury w plebiscycie na stronie Focus.pl.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Odbywa się od 1997 roku corocznie w Warszawie, za każdym razem przyciągając tłumy zwiedzających. W 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10. wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do powstania w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy ok. 250 instytucji z Polski oraz z zagranicy (m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Litwy, Maroka, Portugalii, Republiki Federalnej Niemiec, Rosji, Słowacji, Słowenii, USA, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch). Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z nauką oraz koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy swojej codziennej pracy. Pokazują naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy, często także interaktywne eksponaty. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne.

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom: prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik.

Więcej informacji na temat Pikniku znajdziecie na stronie www.pikniknaukowy.pl.