Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Andrzej Gralewski 15.05.2012

"Logika życia według Eugeniusza Kwiatkowskiego"

Historia losów Eugeniusza Kwiatkowskiego - niezwykłego menadżera i polityka - ministra i wicepremiera rządu II Rzeczypospolitej, jednego z twórców Gdyni w reportażu Krzysztofa Wyrzykowskiego.
Popiersie odsłonięto w 2002 r. z okazji ustanowienia Uchwałą Sejmu roku Eugeniusza Kwiatkowskiego, w 80 -tą rocznicę ustawy o budowie Gdyni i 65-tą rocznicę uchwały o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Eugeniusz Kwiatkowski w okresie międzywojennym mieszkał przez pewien czas w Pałacu MyślewickimPopiersie odsłonięto w 2002 r. z okazji ustanowienia Uchwałą Sejmu roku Eugeniusza Kwiatkowskiego, w 80 -tą rocznicę ustawy o budowie Gdyni i 65-tą rocznicę uchwały o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Eugeniusz Kwiatkowski w okresie międzywojennym mieszkał przez pewien czas w Pałacu MyślewickimAndrzej Renes/lazienki-krolewskie.pl
Posłuchaj
  • Krzysztof Wyrzykowski "Logika życia według Eugeniusza Kwiatkowskiego"
Czytaj także

Mija właśnie 90-rocznica uchwały sejmowej dot. budowy Portu Gdyńskiego oraz 75- rocznica COP. Z tej okazji przedstawiamy dokonania niezwykłego menadżera i polityka - ministra i wicepremiera rządu II Rzeczypospolitej jednego z twórców Gdyni i COPu.

Reportaż jest także opowieścią o dramatycznych losach tego człowieka, który mimo swych antykomunistycznych poglądów po wojnie, za namową władz PRL, został Delegatem Rządu ds. odbudowy Wybrzeża, przez co środowiska emigracyjne uznały go za zdrajcę. Kiedy uporał się z najważniejszymi problemami związanymi z uruchomieniem portów, decyzją Józefa Cyrankiewicza został zwolniony i wysiedlony z Wybrzeża.

Opowiada o tym z zaangażowaniem i pasją Jan Nowak Jeziorański, który znal go osobiście z czasów przedwojennych. Mówi o nim także Stefan Bratkowski, a także wspominają jego najbliżsi, rodzina i współpracownicy.