Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Bartosz Bajerski 09.08.2012

Sport ze wspomaganiem

W Londynie wykryto doping u trzech zawodników. W sumie podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich zostanie przeprowadzonych ponad 6 tysięcy testów na doping.
Ostatnio na stosowaniu dopingu przyłapano dwóch polskich sportowców - piłkarza Dawida Nowaka i ciężarowca Marcina DołęgęOstatnio na stosowaniu dopingu przyłapano dwóch polskich sportowców - piłkarza Dawida Nowaka i ciężarowca Marcina DołęgęGlow Images/East News

Doping jest tak stary jak instytucja rywalizacji, zmieniały się tylko środki i możliwości. Jedną z pierwszych substancji uznaną za doping była strychnina, którą początkowo szprycowano zwierzęta, a dokładnie konie biorące udział w gonitwach. Ta bardzo niebezpieczna trucizna była zażywana również przez ludzi.
- Amerykanin Thomas Hicks używał jej już na początku dwudziestego wieku w biegu maratońskim podczas Igrzysk w St. Louis - powiedział w ''Lecie z Radiem'' Andrzej Janisz, komentator sportowy Polskiego Radia.
Jednym z głośniejszych przypadków wykrycia dopingu była sprawa kanadyjskiego sprintera Bena Johnsona, który w 1993 roku został dożywotnio zdyskwalifikowany za doping. Innym niechlubnym przykładem była Marion Jones, została oskarżona o stosowanie niedozwolonych środków dopingujących (EPO). Jako jedna z niewielu przyznała się do winy. Niestety polscy sportowcy również zostali przyłapani na dopingu.
Według Światowej Agencji Antydopingowej udział zawodników stosujących doping wynosi 1-2 % względem wszystkich przebadanych sportowców.

Posłuchaj całego nagrania Karoliny Rożej o dopingu w sporcie.
bb