Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 19.03.2013

Inauguracja pontyfikatu. Papież Franciszek: prawdziwą władzą jest służba

Wsłuchiwanie się w głos Boga na wzór świętego Józefa, służba i opieka nad całym stworzeniem oraz niesienie nadziei, to najważniejsze myśli homilii papieża Franciszka podczas Mszy Św. inaugurującej jego pontyfikat.
Papież Franciszek podczas Mszy Św. inaugurującej pontyfikat. Palc Świętego Piotra. 19.03.2013. WatykanPapież Franciszek podczas Mszy Św. inaugurującej pontyfikat. Palc Świętego Piotra. 19.03.2013. WatykanPAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
Galeria Posłuchaj
  • Homilia papieża Franciszka podczas Mszy Św. inaugurującej jego pontyfikat
  • - Pieśń słoneczna Św. Franciszka z Asyżu nadała ton kazaniu papieża - wyjaśnia o. Wacław Oszajca
  • - Papież Franciszek wyczuł, czego potrzebuje Kościół i jego zwyczajne zachowanie ludzi zachwyca - o. Wacław Oszajca (Jedynka)
  • - Na wzór realisty Św. Józefa mamy szukać konkretnych odpowiedzi i sposobów usuwania biedy tego świata - o. Wacław Oszajca (Jedynka)
  • - Wszystko dopiero się zaczyna - perspektywy dla pontyfikatu papieża Franciszka - komentują Tomasz Wiścicki i o. Wacław Oszajca (Jedynka)
Czytaj także

Papież Franciszek już na początku kazania podkreślił łączność modlitewną ze swoim poprzednikiem - emerytowanym biskupem Rzymu Józefem Ratzingerem, w dniu jego imienin.

- Dziękuję Panu Bogu za możliwość sprawowania tej Mszy Świętej na początku posługi piotrowej w Uroczystość Św. Józefa, patrona Kościoła powszechnego. To okoliczność pełna znaczeń - rozpoczął kazanie papież Franciszek.

Herb, Pierścień Rybaka, Święty Piotr - symbolika pontyfikatu papieża Franciszka >>

Po krótkim powitaniu zebranych na Placu Św. Piotra papież podkreślił, że już w słowach, jakie anioł skierował do Józefa we śnie, zawarta jest misja, którą polecił mu Bóg. - Aby był "kustos" - opiekunem. Opieka nad Jezusem i Maryją rozciąga się na Kościół, co św. Józef realizuje z dyskrecją, pokorą, w milczeniu, ale będąc nieustannie obecnym i w całkowitej wierności.
W życiu patrona dnia dzisiejszego nie brakowało doświadczeń trudnych, ale swoje powołanie przeżywał nieustannie nasłuchując głosu Boga. - Widzimy, co stanowi centrum powołania chrześcijańskiego - Chrystus. Strzeżmy Go w naszym życiu, aby strzec innych, strzec dzieła stworzenia. Ta odpowiedzialność dotyczy nas wszystkich.

Głowa Kościoła katolickiego zaznaczył, że wzajemna troska i poszanowanie każdego bożego stworzenia oraz środowiska, w którym żyjemy przejawiać się powinny w naszej codzienności, w rodzinach, przyjaźni. - W istocie wszystko zostało powierzone opiece człowieka. Jeśli człowiekowi braknie odpowiedzialności, gdy nie troszczy się o stworzenie i o braci, wówczas przychodzi zniszczenie, a serca stają się nieczułe - powiedział i dodał, że aby strzec innych, trzeba się wpierw troszczyć się o siebie samego.

- Pamiętajmy, że nienawiść, zazdrość, pycha zanieczyszczają życie. Tak więc strzec oznacza czuwać nad naszymi uczuciami, nad naszym sercem, gdyż to właśnie z niego wychodzą intencje dobre i złe, te które budują i te, co niszczą. Nie powinniśmy bać się wrażliwości, dobroci, czułości - mówił papież Franciszek, a jego słowa spotkały się z żywym odzewem pielgrzymów.
Biskup Rzymu podkreślił, że ten dzień to także początek jego posługi. Z jaką władzą się to wiąże? - Po potrójnym pytaniu Jezusa do Piotra następuje potrójne zaproszenie: "paś baranki moje, paś owce moje". Nigdy nie zapominajmy, że prawdziwą władzą jest służba. I że także papież, by wypełniać władzę, musi coraz bardziej wchodzić w tę posługę, która ma swój świetlisty szczyt w Krzyżu - podkreślił.

Swoją pierwszą papieską homilię Franciszek zakończył wezwaniem do nadziei. - W drugim czytaniu św. Paweł mówił o Abrahamie, który "wbrew nadziei uwierzył nadziei". Także dzisiaj, w obliczu tak wielu oznak szarego nieba, musimy dostrzec światło nadziei i dać nadzieję samym sobie. Strzec stworzenia ze spojrzeniem miłości, to otworzyć perspektywę nadziei, to otworzyć promień światła pośród wielu chmur. Nadzieja, którą niesiemy zbudowana jest na skale, którą jest Bóg.

Papież
Papież Franciszek rozmawia z Anną i Bronisławem Komorowskimi. źr. vaticanTV

***

Pochodzący z Argentyny, 76-letni Jorge Mario Bergoglio został wybrany na Następcę Świętego Piotra 13 marca, w piątym głosowaniu. W konklawe uczestniczyło 115 kardynałów. Było to pierwsze takie zgromadzenie kardynałów od siedmiuset lat, zwołane za życia poprzedniego papieża. Benedykt XVI złożył rezygnację 28 lutego, po niespełna ośmiu latach pontyfikatu.

Franciszek jest pierwszym następcą świętego Piotra spoza Europy od ponad 1200 lat.

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Papież Franciszek: Bóg nigdy nie znuży się przebaczaniem nam >>>

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja] >>>

Franciszek - wybrano papieża spoza układów >>>

Papież Franciszek i junta. Współpracował czy pomagał prześladowanym? >>>