Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 19.03.2013

"Wezwanie do miłości": inauguracja papieża Franciszka. Relacja

W uroczystości uczestniczą tysiące wiernych. Przed mszą Franciszek objeżdżał plac św. Piotra w odkrytym samochodzie.
Wezwanie do miłości: inauguracja papieża Franciszka. Relacja PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Galeria Posłuchaj
  • papież Franciszek: jesteśmy strażnikami stworzenia
  • Inauguracja Franciszka: relacja Marka Lehnerta (IAR)
Czytaj także

Papieżowi zostały wręczone symbole władzy papieskiej: paliusz i tzw. Pierścień Rybaka. Akt posłuszeństwa złożyli kardynałowie. Odprawiono mszę inauguracyjną.

W czasie mszy na placu świętego Piotra inaugurującej jego pontyfikat papież przekazał znak pokoju dwóm prawosławnym duchownym.

W homilii papież apelował o troskę o bliźnich i stworzenie. - Nienawiść, zawiść, wyniosłość brudzą życie. Trzeba troszczyć się o nasze serca. To stamtąd wypływają złe i dobre zamiary. Te, które budują i te, które niszczą. Nie bójmy się dobroci i czułości - apelował papież.Stwierdził, że czułość nie jest sprzeczna z męskością i dzielnością. Wzywał do niesienia nadziei, o dobroć i wrażliwość.

W inauguracyjnej mszy świętej papieża Franciszka brały udział 132 zagraniczne delegacje, w tym prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Po mszy w bazylice świętego Piotra, przed głównym ołtarzem, papież spotkał się z szefami państw i rządów oraz rodzin królewskich i organizacji międzynarodowych.

PAP/Jacek
PAP/Jacek Turczyk

08:51

Papież pojawił się na placu św. Piotra. Franciszek objeżdża plac, stojąc w samochodzie.

Papież Franciszek w odkrytym samochodzie na placu św. Piotra >>>

08:55

Ku zaskoczeniu wiernych papież opuścił na chwilę papamobile. Podczas objazdu Placu Świętego Piotra Franciszek nakazał zatrzymać na chwilę samochód, który woził go wśród wiernych. Następnie wysiadł z niego i podszedł do barierki, by pozdrowić mężczyznę sparaliżowanego chorobą.

Papież
Papież Franciszek błogosławi niepełnosprawnego, PAP/EPA/PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

09:00

Watykańskie biuro prasowe poinformowało, że na placu nie ma sióstr papieża; są natomiast jego przyjaciele z Argentyny.

09:10

Polskie flagi na placu św. Piotra

źr
źr VaticanTv

09:30

Na krótko przed rozpoczęciem mszy papież połączył się telefonicznie z wiernymi zgromadzonymi w Buenos Aires. "Pięknie jest modlić się, spoglądać w niebo, wejrzeć do własnego serca i wiedzieć, że mamy dobrego Ojca, którym jest Bóg" - mówił Franciszek.

09:33

W Watykanie rozpoczyna się uroczysta msza pontyfikalna papieża Franciszka. Papież wraz z kardynałami przechodzi w uroczystej procesji z Bazyliki świętego Piotra do ołtarza na placu świętego Piotra.
W procesji uroczyście niesiony jest Ewangeliarz a także atrybuty papiestwa - Pierścień Rybaka oraz paliusz.

09:40

Papież Franciszek modlił się przy grobie świętego Piotra w grotach pod Bazyliką Watykańską.
Papież modlił się wspólnie z 10 patriarchami i arcybiskupami większymi katolickich Kościołów wschodnich, co symbolizowało jedność Kościoła Wschodu i Zachodu. Modlitwa poprzedziła uroczystą ceremonię inauguracji pontyfikatu na placu świego Piotra.
Przy grobie Apostoła był złożony paliusz, oznaczający posługę metropolity i Pierścień Rybaka, symbolizujący godność papieską. Po modlitwie papież, patriarchowie i arcybiskupi więksi oraz diakoni niosący paliusz, pierścień Rybaka i Ewangeliarz, przeszli procesjonalnie na plac świętego Piotra. W czasie procesji śpiewany był hymn ,,Laudes Regiae", wzywający wstawiennictwa świętych, w tym 36 kanonizowanych papieży.

09:43

Przyjęcie
Przyjęcie Pierścienia Rybaka, PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Franciszek otrzymuje insygnia władzy: paliusz, a potem Pierścień Rybaka.

Podczas uroczystej mszy na placu świętego Piotra kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran nałożył papieżowi paliusz, którego wcześniej używał Benedykt XVI. Paliusz, oznaczający posługę metropolity, to długi okrągły pas z białej wełny z wetkniętymi w niego sześcioma czerwonymi krzyżami.
Kardynał Godfried Danneels odmówił następnie modlitwę, po czym dziekan kolegium kardynalskiego, kardynał Angelo Sodano nałożył na palec papieża pierścień Rybaka, symbolizujący godność papieską. Pierścień, który będzie nosił Franciszek, zawiera wizerunek świętego Piotra z kluczami w ręku. Został wykonany z pozłacanego srebra za pontyfikatu Pawła VI.

Nakładanie
Nakładanie paliusz, EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

09:55

Następnie podczas wtorkowej uroczystości sześciu kardynałów w imieniu całego Kolegium oddało hołd nowemu papieżowi.

Kardynałowie
Kardynałowie na placu św. Piotra, fot. PAP/Jacek Turczyk

10:15

Papież rozpoczął kazanie. Na początku pozdrowił emerytowanego papieża. Przypomniał, że 19 marca przypadają imieniny papieża Benedykta XVI - Josepha Ratzingera.

10:30

- Strzeżmy Chrystusa w naszym życiu, abyśmy strzegli innych i stworzenia – wzywał Franciszek podczas kazania.

Papież powiedział, że trzeba szanować wszystkie stworzenia Boże i środowisko, w którym żyjemy. Wzywał do troski o każdą osobę: przede wszystkim o starszych, dzieci, o tych którzy są najbardziej delikatni. - W gruncie rzeczy, wszystko jest powierzone trosce człowieka (....). Jeśli nie troszczymy się o stworzenia i braci, powstaje miejsce dla zniszczenia. We wszystkich epokach nie brak Herodów, którzy niszczą - mówił Franciszek.

10:50

- Nienawiść, zawiść, wyniosłość brudzą życie. Trzeba troszczyć się o nasze serca. To stamtąd wypływają złe i dobre zamiary. Te, które budują i te, które niszczą. Nie bójmy się dobroci i czułości - apelował papież.

Kazanie papieża Franciszka: tkliwość nie jest cechą słabych >>>

11:00

Swoją homilię papież zakończył prośbą do wszystkich: "Módlcie się za mnie".

11:07

Niezwykły gest papieża Franciszka. W czasie mszy na placu świętego Piotra inaugurującej jego pontyfikat papież przekazał znak pokoju dwóm prawosławnym duchownym. Do ołtarza podeszli ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej oraz przywódca ormiańskiego kościoła prawosławnego Karekin II.

Na mszy inauguracyjnej nowego papieża obecnych jest kilkunastu hierarchów Kościoła prawosławnego. Wyjątkowo szczególna jest obecność Bartłomieja I, bo to pierwszy taki przypadek od niemal tysiąca lat. Na placu świętego Piotra są także przedstawiciele Kościołów luterańskiego, anglikańskiego, jak również baptyści i metodyści. W Watykanie są też Naczelny Rabin Rzymu, przedstawiciele organizacji żydowskich z całego świata, a także muzułmanie i buddyści.

11:30

Trwa spotkanie papieża z zagranicznymi delegacjami

.

13:00

Po mszy inaugurującej pontyfikat papież Franciszek spotkał się w Bazylice Świętego Piotra z przybyłymi do Watykanu oficjalnymi delegacjami państw i organizacji międzynarodowych. Pierwsza podeszła do papieża prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner.
Podczas krótkich spotkań koło głównego ołtarza bazyliki Franciszek wymieniał uścisk dłoni i krótko rozmawiał z prezydentami, premierami i przedstawicielami rodzin królewskich z ponad 130 delegacji z całego świata. Kłaniał się swym rozmówcom, niektórych całował w policzek, śmiał się.
Do papieża podszedł też prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką Anną.

Prezydencką parę przedstawił Franciszkowi ksiądz prałat Paweł Ptasznik, współpracownik Jana Pawła II i Benedykta XVI. Ptasznik odpowiadał w watykańskim Sekretariacie Stanu m.in. za przekłady tekstów Benedykta XVI na język polski.

PAP/IAR/agkm

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>