Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 25.07.2013

System ZIP już działa, ale z błędami

Sprawdzenie historii choroby, przepisanych leków, gdzie pacjent był leczony i ile NFZ za to zapłacił - takie możliwości daje uruchomiony na początku lipca Zintegrowany Informator Pacjenta. Na Warmii i Mazurach do systemu zalogowało się ok. 4 tys. osób.
Mazowiecki oddział NFZ w Warszawie zaraz po uruchomieniu system ZIP, czyli Zintegrowanego Informatora PacjentaMazowiecki oddział NFZ w Warszawie zaraz po uruchomieniu system ZIP, czyli Zintegrowanego Informatora PacjentaPAP/Jakub Kamiński
Posłuchaj
  • Błędy w systemie ZIP - materiał Aleksandry Skargo (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Część osób korzysta ze Zintegrowanego Informatora Pacjenta także z ciekawości, czy w ich historii choroby nie pojawiły się nieprawdziwe informacje. Bo system pozwala wychwycić, czy placówki medyczne nie wpisały zabiegów, które w rzeczywistości nie miały miejsca.

Po trzech tygodniach działania systemu pewne nieprawidłowości wyszły już na jaw. Na Warmii i Mazurach troje pacjentów zgłosiło się do Narodowego Funduszu Zdrowia z informacjami, że na ich kontach pojawiły się fałszywe dane.

- Jeden pacjent wskazał nam, że przebywał w szpitalu, a tych danych w systemie nie ma. Dwa kolejne przypadki dotyczą natomiast sytuacji, w której pacjenci twierdzą, że dane leczenie nie zostało im wykonane, mimo że zostało rozliczone. Napisała do nas między innymi pacjentka, która twierdzi, że nie była nawet w ciąży, a poród został jej rozliczony tak jak wskazuje na to system - mówi Aleksandra Kuczko, rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.

Zintegrowany Informator Pacjenta ma też swoje luki. - Informacje dotyczą wyłącznie pacjentów opłaconych. Tych w nadlimitach już nie. A pacjenta nie interesuje czy jest opłacony czy nie. To są wewnętrzne relacje między NFZ a szpitalem. Liczę, że zostanie to poprawione - podkreśla dyrektor finansowy Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie Michał Danowski.

Materiał przygotowała Aleksandra Skargo.

pg