Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 17.08.2013

Jak zadbać o stare dokumenty?

Jedynka i Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w antenowej akcji "Zostań rodzinnym archiwistą". Zapraszamy do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych historii. Ale najpierw podpowiadamy, jak postępować ze starymi dokumentami.
Jak zadbać o stare dokumenty?Glow Images/ East News
Posłuchaj
  • Zostań archiwistą rodzinnym. Radzimy, jak obchodzić się ze starymi dokumentami (Sygnały Dnia/ Jedynka)
Czytaj także

Często zdarza się, że znajdujemy zamokłe, albo wilgotne dokumenty. Jak je suszyć? Grzegorz Welik dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach radzi suszyć je bardzo łagodnie. – A więc nie suszarką do włosów czy farelką, ale przełożyć np. bibułką i położyć w przewiewnym miejscu. Natomiast ewentualną pleśń można delikatnie zetrzeć gumką, ale w razie większych problemów lepiej zwrócić się do fachowców  – radził Grzegorz Welik.

Kiedy dokumenty są porwane można je skleić, ale nie taśmą klejącą. Natomiast stare fotografie najlepiej oglądać w bawełnianych rękawiczkach. Więcej przydatnych porad usłyszeć można w materiale, który przygotowała Dorota Świerczyńska.

Pierwszy program Polskiego Radia i Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w akcji "Zostań rodzinnym archiwistą". W szczególności do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych historii. Czekamy na opisy pamiątek z przeszłości Państwa rodziny. Zdjęcia i skany dokumentów prosimy przysyłać na adres internetowy: archiwumrodzinne@polskieradio.pl

Więcej o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>