Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 19.08.2013

Anna Maria to już przeszłość! Ale Kleopatry rodzice nie chcą

Coraz więcej Polaków nadaje swoim dzieciom imiona oryginalne i obco brzmiące. - Rodzice wykazują dużą inwencję, szczególnie ci, którzy wracają z zagranicy. Carla, Bruno, Brian też się u nas przewijają - mówi Mariusz Kabaciński, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gnieźnie.
Anna Maria to już przeszłość Ale Kleopatry rodzice nie chcą Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Julia i Jakub - najpopularniejsze imiona wybierane przez rodziców w Gnieźnie (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Inspiracji dawniej szukano w ulubionych serialach i filmach, nadawano potomstwu imiona gwiazd. Coraz więcej Polaków deklaruje jednak przywiązanie do imion tradycyjnych, a w Gnieźnie w statystykach królują Julia i Jakub.

- To tendencja niezmienna od dwóch lat. U dziewcząt dotyczy imion: Lena, Amelia czy Zuzanna; dla chłopców to: Filip i Kacper, pojawił się także Antoni - mówi kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gnieźnie, Mariusz Kabaciński.

W rozmowie z Rafałem Muniakiem dodaje, że dopiero, gdyby rodzice chcieli nadać dziecku imię "Szuflada" albo "Szafa", miałby problem.

Dla dziecka problemem może stać się imię, którego nie lubi, które jest ośmieszające lub wywołuje zdziwienie otoczenia. - Na szczęście jest ustawa o zmianie imion i nazwisk. Jeśli ktoś chce tego dokonać, kierownik urzędu może taką decyzję podjąć, ale musi mieć ona uzasadnienie - wyjaśnia. Prawo dopuszcza taką możliwość w przypadku osób pełnoletnich.

Informacje zebrał Rafał Muniak.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)