Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Joanna Łopat 16.09.2013

Prawo do samoleczenia kontra uzależnienie

Halucynacje, wahania nastrojów, uzależnienie, czasem silne zatrucie i konieczność hospitalizacji – takie są skutki zażywania zwykłych leków na katar czy kaszel, ale w dawkach znacznie większych od zalecanych.
Prawo do samoleczenia kontra uzależnienieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Materiał Ewy Kwaśnik o uzależnieniu od samoleczenia (Sygnały dnia/ Jedynka).
Czytaj także

Po takie leki, wydawane bez recepty, coraz częściej sięgają dzieci.
Na forach internetowych pojawiają się informacje i komentarze o lekach dostępnych bez recepty, które w dużych dawkach działają odurzająco. – Ja łykam to od ponad dwóch lat. Rzucałam to już pięć razy. Za każdym razem wracam do tego. Żyć nie potrafię normalnie – pisze internautka.
Wpis dotyczy popularnego leku na kaszel, a problem - przede wszystkim dziewcząt w wieku gimnazjalnym.
- Skutki nadużywania tych leków mogą być bardzo różne. Jedna z substancji czynnych w dużej dawce działa podobnie do narkotyków. Powoduje zaburzenia psychiczne, somatyczne i uzależnienie – wyjaśnia dr n. med. Piotr Burda, Konsultant Krajowy w dziedzinie toksykologii klinicznej.
Problem jest duży, alarmują nauczyciele i farmaceuci. W ciągu ostatniego roku liczba sprzedanych leków dramatycznie wzrosła. Zdaniem aptekarzy wprowadzenie recept na część z nich rozwiązałaby problem.
- Wprowadzenie tych leków na receptę spowoduje duże kolejki do lekarzy i ograniczymy wielu ludziom możliwość samoleczenia – odpowiada Krzysztof Bąk, Rzecznik Prasowy Ministra Zdrowia.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

jl