Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 21.09.2013

"Ratować siebie, a zaraz potem archiwum". Poznaj wartość rodzinnych pamiątek

Prezentujemy pierwsze z archiwów rodzinnych nagrodzonych w ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą", którą radiowa Jedynka przygotowała wraz z Archiwami Państwowymi.
Fotografia Salomei Agopsowiczówny podczas karnawału w 1886 roku i najstarszy dokument w archiwum - dyplom Aleksandra Agopsowicza ukończenia Zakładu naukowo-gospodarskiego w Dublanach w 1859 roku.Fotografia Salomei Agopsowiczówny podczas karnawału w 1886 roku i najstarszy dokument w archiwum - dyplom Aleksandra Agopsowicza ukończenia Zakładu naukowo-gospodarskiego w Dublanach w 1859 roku.Z archiwum rodziny Agopsowiczów
Posłuchaj
  • Monika Agopsowicz i Władysław Deńca prezentują "Archiwum ormiańskiej rodziny" nagrodzone w ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą" (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Listy pradziadka, świadectwa szkolne, stare zdjęcia - niezależnie czy dostałeś je w spadku, czy znalazłeś na strychu - o takie znaleziska warto zadbać.

Do tego właśnie radiowa Jedynka i Archiwa Państwowe namawiają Państwa w ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą" . Od początku jej trwania goszczący w naszym studiu eksperci podkreślali, że domowe zbiory mają wartość zarówno historyczną, jak i materialną, odpowiadali na pytania m.in. o to dlaczego nie warto rozpoczynać porządków od wyrzucania starych dokumentów i gdzie można przekazać znaleziska, a także uczyli jak zadbać o stare fotografie, świadectwa, listy.

Jak się okazuje wielu Polaków doskonale zdaje sobie sprawę z wartości posiadanych pamiątek. W ramach ogłoszonego konkursu nadesłano blisko sto opisów rodzinnych archiwów. - Sukces naszej akcji jest mierzony nie tylko tą liczbą, ale również zainteresowaniem, o którym informacje docierają do Archiwów. Po wysłuchaniu audycji ludzie do nas dzwonią, często też  przekazują nam materiały z archiwów rodzinnych do oceny - mówił dr Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach, ogłaszając na antenie Jedynki laureatów konkursu .

W sobotę 21 września zaprezentowaliśmy na antenie Jedynki pierwsze z pięciu nagrodzonych archiwów rodzinnych. "Archiwum ormiańskiej rodziny" od 15 lat opracowują Monika Agopsowicz i Władysław Deńca z Sulejówka. - Najstarsze dokumenty, jakie przetrwały w naszej rodzinie, to dokumenty królewskie z XVIII wieku. Zachowało się bardzo wiele metryk, aktów prawnych, a w naszym archiwum fotografii są pamiątki po wielu rodzinach ormiańskich blisko ze sobą skoligaconych - opowiada Monika Agopsowicz.

W jej domu ważne miejsce zajmuje drzewo genealogiczne jedenastu pokoleń rodziny. - Starałam się załączyć wizerunek każdej z osób - podkreśliła w rozmowie z Dorotą Świerczyńską. Dzięki inicjatywie pani Moniki członkowie jej rodziny wspólnie dbają o pamięć, a wspomnienia najstarszych krewnych udaje się utrwalić. O stronę techniczną i graficzną archiwum dba mąż - pan Władysław.

HISTORIA - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Zgłaszając archiwum do konkursu "Zostań rodzinnym archiwistą" Monika Agopsowicz napisała: "Posiadanie takiego archiwum to wielka przyjemność, ale też czujemy, że jest to duża odpowiedzialność (…) gdy wyjeżdżamy, w pobliżu zostawiamy dwie wielkie torby i przypominamy naszym domownikom, że w razie (odpukać) nieszczęścia mają ratować siebie, a zaraz potem archiwum".

Zapraszamy do wysłuchania całej historii rodziny Agopsowiczów. Kolejne nagrodzone archiwum zaprezentujemy  w sobotę 28 września w "Sygnałach dnia" (audycja w godz. 6.00 - 9.00).

Pięć nagrodzonych archiwów zostanie opisanych w specjalnej publikacji. Finał akcji antenowej nastąpi natomiast 26 października , w przeddzień Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego.

Więcej informacji o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

/

 

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)