Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 09.10.2013

Zażywasz leki? Możesz mieć wpływ na treść ulotki

Według szacunków Polacy wydają na leki ok. 2 mld złotych miesięcznie. Jednocześnie większość z nas nie czyta informacji zawartych w opisie leków i nie wie co zrobić, gdy wystąpią działania niepożądane, których w ulotce nie ujęto.
Narzekamy na ceny medykamentów i dyktat koncernów farmaceutycznych, nie zdając sobie sprawy, że my również mamy prawo do kształtowania rynku, a przede wszystkim - dla własnego... zdrowia.Narzekamy na ceny medykamentów i dyktat koncernów farmaceutycznych, nie zdając sobie sprawy, że my również mamy prawo do kształtowania rynku, a przede wszystkim - dla własnego... zdrowia.East News/Glow Images

- Dwie trzecie osób kupujących leki nie czyta ulotek i nie wie jak ważne to jest dla ich leczenia - podkreśla Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta w rozmowie z Mariuszem Filarem.

Dlatego właśnie, w ramach realizowanej od 2006 roku kampanii "Lek Bezpieczny", Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Rzecznik Praw Pacjenta organizują w tym roku akcję edukacyjną "Czytaj ulotki leków. Ulotka - Twoje bezpieczeństwo".

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Pacjenci dowiadują się, że mają prawo zgłaszania niepożądanych działań leków, a także zachęcani są do przechowywania ulotek oraz ostrzegani przed odstępowaniem leków innym osobom. Kampania skierowana jest także do lekarzy i farmaceutów, którzy powinni informować pacjentów o działaniu leków oraz skutkach ubocznych ich działania.

Co oznacza czarny trójkąt na opakowaniach leków? Gdzie można zgłosić niepożądane działania leków? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)