Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 08.11.2013

Kiedy Warszawa podpisze umowy na wywóz śmieci?

Miały być uściski dłoni i autografy. Zamiast umów na wywóz odpadów w Warszawie jest postępowanie przed Krajową Izbą Odwoławczą. Rozstrzygnie ona, czy niedawno zakończony przetarg na wybór firm gospodarujących stołecznymi śmieciami jest ważny.
Sortownia odpadów BYŚ w WarszawieSortownia odpadów BYŚ w WarszawieAnna Mielech/PR

Jeszcze zanim przetarg został rozstrzygnięty firma Byś już skarżyła jego warunki. Przedsiębiorcom nie podobało się kryterium niskiej ceny, które decydowało o wyborze oferenta. Firma przegrała i tuż po rozstrzygnięciu przetargu zaskarżyła jego wyniki. Jeden ze zwycięzców miał proponować rażąco niską cenę.

Współwłaścicielka firmy Byś, Monika Byśkiniewicz tłumaczy, że takie kryteria doprowadzą do katastrofy.  – Efektem zagospodarowania odpadów w naszym wykonaniu będzie odzysk surowców, wytworzenie paliwa alternatywnego, które przekażemy do cementowni. Tylko około 40 procent zeskładujemy i tych odpadów nie będzie. Inna instalacja wytworzy natomiast 90 procent odpadów, które pójdą na wysypisko i będą przez lata leżały i truły następne pokolenia - ostrzega.

"Czysta gmina" - cykl audycji poświęconych tzw. ustawie śmieciowej >>>

Dopóki sprawa nie jest rozstrzygnięta miasto nie może podpisać umów ze zwycięzcami przetargu, m.in. firmą MPO, której ofertę zaskarżono. Wcześniej zakładano, że umowy zostaną podpisane do 7 listopada, a do 1 lutego 2014 roku firmy będą przygotowywać się do pracy.  Miasto miało wykorzystać ten czas na kampanię informacyjną.

Wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny z politykę śmieciową, Jarosław Dąbrowski mówi, że w najlepszym razie skończy się skróceniem okresu przygotowawczego. Mniej optymistyczny scenariusz zakłada przedłużenie okresu przejściowego, który obowiązuje od 1 lipca, a ma się zakończyć 31 stycznia 2014 roku.

Materiał Aleksandra Pszoniaka.

pg