Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Jaremczak 22.05.2014

Papież w Ziemi Świętej. Ostatnie przygotowania do pielgrzymki

Izrael wzmacnia środki bezpieczeństwa przed przyjazdem papieża Franciszka. By uniknąć prowokacji, wojsko nałożyło areszt domowy na czterech ultraortodoksyjnych aktywistów. Podejrzewa się, że mogą oni mieć związek z ostatnimi incydentami, do jakich dochodziło w Jerozolimie i na północy Izraela.
Posłuchaj
  • Przygotowania do wizyty papieża w Izraelu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także

Papież Franciszek ma przylecieć do Izraela i Autonomii Palestyńskiej w niedzielę. Izraelskie i palestyńskie władze wypowiadają się o papieżu w samych superlatywach, ale przeciwko wizycie protestują żydowscy ultraortodoksi.

Po tym jak na ścianach kilku chrześcijańskich kościołów pojawiły się obraźliwe napisy, a na północy Izraela chrześcijanom przebijano opony w autach, wojskowy sąd nałożył areszt domowy na czterech ultraortodoksyjnych aktywistów. Mieszkający w Jerozolimie lub okolicach nastolatkowie mają zakaz opuszczania swoich osiedli w najbliższych dniach. Wojskowy wywiad Szin Bet oświadczył, że złożył w sądzie podobne wnioski także wobec innych ultraortodoksów.

Części religijnych Żydów nie podoba się, że papież ma odprawić mszę w Wieczerniku. W tym samym miejscu znajduje się bowiem domniemany grób króla Dawida. Przeciwnicy przyjazdu papieża twierdzą, że katolickie nabożeństwo sprawi, że to miejsce stanie się dla nich nieczyste. W pobliżu Wieczernika kilkakrotnie w ostatnich tygodniach dochodziło do protestów.

Z kolei mieszkający w Jerozolimie chrześcijanie zakończyli dzisiaj 9-dniowe modlitwy przed przyjazdem papieża. Wierni modlili się o jedność chrześcijan w kilku najważniejszych punktach i kościołach w mieście.

Papież odwiedzi Betlejem, Jerozolimę, a także Amman w Jordanii.

Franciszek wyjaśnił, że głównym celem jego podróży będzie upamiętnienie historycznego spotkania papieża Pawła VI i patriarchy Konstantynopola Atenagorasa z 5 stycznia 1964 roku. Ich spotkanie zapoczątkowało dialog katolicko-prawosławny. Zdjęli z siebie ekskomuniki i rozpoczęli współpracę.

Bezpośrednim nawiązaniem do tego wydarzenia będzie spotkanie ekumeniczne w Jerozolimie w bazylice Grobu Pańskiego. Mają wziąć w nim udział przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich obecnych w Ziemi Świętej oraz formalnego przywódcy prawosławia, patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.

Paweł VI był pierwszym papieżem, który pojechał do Ziemi Świętej. Do historii przeszła wizyta Jana Pawła II z 2000 roku. Papież modlił się wtedy przed Ścianą Płaczu. Dziewięć lat później jego następca - Benedykt XVI także odwiedził Izrael.

IAR/asop

''