Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 14.01.2014

Sztuka dyskutowania. Jak mądrze słuchać i mówić?

Polityczne tyrady, złośliwe utarczki i dominowanie rozmówcy - jak opanować trudną naukę kulturalnej debaty? Polscy specjaliści tłumaczą, jak nauczyć się rozmawiać i przenieść dobre zwyczaje na najbliższe otoczenie.
Sztuka dyskutowania. Jak mądrze słuchać i mówić?Glow Images/East News

Czy Polacy umieją dyskutować, rozmawiać, debatować? Jak można się nauczyć kultury debatowania? Na ten temat wiedzą sporo członkowie Klubu Debat Uniwersytetu Warszawskiego, którzy niedawno brali udział w finale Mistrzostw Świata w Debatowaniu w Chennai w Indiach.

Turnieje debat odbywają się przez cały rok, a dwa razy w roku mają miejsce najważniejsze wydarzenia tego rodzaju: Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata. - To olbrzymie turnieje, na których jest wiele reprezentacji, ponad 300 różnych instytucji z 60 krajów. Trwają one ponad dziesięć dni - opowiada Konrad Kiljan, finalista Mistrzostw Świata w Debatowaniu. Dopiero w finale w Chennai polska drużyna poległa, ustępując pierwszego miejsca w debacie po angielsku jako języku obcym Indonezji.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Bartłomiej Brach, trener Klubu Debat Uniwersytetu Warszawskiego i założyciel Fundacji Polska Debatuje przyznaje, że impulsem do założenia klubu było zdenerwowanie na polityków i poziom debaty w Polsce, jak również duża doza pozytywnej energii. Jak mówi w rozmowie z Jedynką, brakowało mu w trakcie procesu edukacji szkoły mówienia i słuchania, więc wpadł na pomysł, by uczyć tych umiejętności. - Żeby mówić, trzeba najpierw słuchać, bo te dwie umiejętności są ze sobą połączone - tłumaczy Bartłomiej Brach.

Jak dodaje, minusem polskiej szkoły jest fakt, że nie uczy ona słuchać i mówić. Prowadząca program podkreśla, że w ten sposób uczniowie nie dowiadują się jak dyskutować, a jedynie jak złośliwie skomentować wypowiedź innych lub zdominować rozmówcę. Przekłada się to na sytuacje z życia dorosłych, którzy często czekają tylko na przerwę w wypowiedzi, by móc dorzucić swoje trzy grosze lub przerwać wywód innej osoby.

Zainteresowani uniwersyteckim klubem debat jest na tyle duże, że zaczyna brakować sal. - Jest dużo chętnych, przychodzą licealiści. Młodzież bardzo chce pracować nad sobą - komentuje Konrad Kiljan. Początkowo na spotkania klubu przychodziło 3-5 osób, co nie było wystarczające. Do debaty potrzeba ośmiu osób, czyli czterech zespołów 2-osobowych. - Dwa zespoły tworzą propozycję, czyli stronę rządową, popierającą dany temat, a dwie stronę opozycyjną, która przeciwstawia się sformułowanej tezie. Niestety tego nam brakowało, a teraz mamy już cztery debaty, więc kłopot bogactwa - mówi Bartłomiej Brach.

Portret malowany słowem >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Specjaliści tłumaczą, że by dobrze dyskutować, nie musimy bronić tezy, z którą się zgadzamy. Ustalenie linii argumentacyjnej, ciężar dowodu, przygotowanie się na odpowiedź ze strony przeciwnika dyskusji oraz improwizacja - to elementy, o których nie można zapomnieć.

Jakie tematy są poruszane w trakcie debat? Jakie umiejętności są wypracowywane w czasie spotkań klubu? Posłuchaj całej rozmowy!

Zabawy z językiem >>>

W studiu Jedynki gościli: Bartłomiej Brach, trener Klubu Debat Uniwersytetu Warszawskiego i założyciel Fundacji Polska Debatuje i Konrad Kiljan, finalista Mistrzostw Świata w Debatowaniu.

"Rozdroża kultury"poprowadziła Magdalena Mikołajczuk.

sm