Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 15.04.2014

Tajemnica Świętego Graala. Przedmiot, który nie przestaje fascynować

Od wieków jest przedmiotem pożądania wielu ludzi. Pisali o nim historycy i literaci. Jest jedynym kielichem, który tak bardzo pobudza wyobraźnię milionów ludzi na kuli ziemskiej.
Ostatnia Wieczerza  malowidło ścienne Leonarda da Vinci, wykonane w refektarzu klasztoru przy Santa Maria delle Grazie w MediolanieOstatnia Wieczerza – malowidło ścienne Leonarda da Vinci, wykonane w refektarzu klasztoru przy Santa Maria delle Grazie w Mediolanie Wikimedia Commons/domena publiczna

Święty Graal to legendarny kielich, z którego Jezus Chrystus pił podczas Ostatniej Wieczerzy. Jego nazwa - graal - wywodzi się od starohiszpańskiego słowa grial, oznaczającego kielich. Właśnie tego przedmiotu poszukiwali Rycerze Okrągłego Stołu. Wokół kielicha narosło wiele legend, opowieści i mitów, które starali się zrekonstruować Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń, autorzy książki "Tajemnica graala. Śledztwo w sprawie Świętego Kielicha" .
- Wiadomo, że podczas Ostatniej Wieczerzy w jerozolimskim Wieczerniku Chrystus użył naczynia, a dokładniej kielicha. To jest fakt. Później narodziły się różne legendy, zwłaszcza w średniowieczu na temat miejsca, w którym on przebywa i jego właściwości, jednak czymś bezspornym pozostaje jego istnienie - powiedział w Jedynce Grzegorz Górny .

Wieczór odkrywców w portalu Polskie Radio >>>

Autorzy książki, by oddzielić prawdę na temat naczynia od mitów, wyruszyli w podróż. Udali się m.in. do Hiszpanii, Jerozolimy. - Można powiedzieć, że właśnie w Wieczerniku zaczyna się nasza książka - wyjaśnia Janusz Rosikoń . Jak dodaje Grzegorz Górny, źródła historyczne wskazują, że kielich wraz ze św. Piotrem trafił potem do Rzymu i był własnością kolejnych papieży.
- W czasie prześladowań w 258 roku, kiedy cesarz Walerian zażądał wydania wszystkich skarbów Kościoła, ówczesny skarbnik rzymskiego Kościoła św. Wawrzyniec odmówił spełnienia rozkazu, za co poniósł męczeńską śmierć. Udało mu się wcześniej wyekspediować kielich do jego rodzinnych stron, Aragonii w Hiszpanii, gdzie znajdował się przez 450 lat, aż do najazdu muzułmanów - opowiada Grzegorz Górny. Następnie święty przedmiot przebywał w różnych trudno dostępnych miejscach w Pirenejach na hiszpańsko-francuskim pograniczu.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Właśnie wtedy narodziły się legendy dotyczące kielicha, które przynosili pielgrzymi, wędrujący do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostella. - Te historie dały początek eposom, poematom rycerskim, opowieściom arturiańskim i wtedy powstała wielka legenda Świętego Graala - wyjaśniał Górny.

Paweł Skibiński , historyk podkreśla, że współczesna literatura na temat Świętego Graala nie zajmuje się tradycją religijną. - To bardzo ciekawe, że te dwa przekazy: religijno-naukowy, na który powołuje się Grzegorz Górny, a z drugiej strony sensacyjno-mitologiczny mijają się. To niezwykłe, bo wydawałoby się, że obiekt, który budzi takie zainteresowanie i komentarze, powinien być poszukiwany z należytą starannością, a okazuje się, że tak nie jest - mówi historyk.

Słuchowiska w Polskim Radiu >>>

Gdzie ostatecznie odnaleziono kielich? Od znajduje się on obecnie? Dlaczego wiek XX był wyjątkowo trudnym czasem dla Graala? Czy można go zobaczyć? Posłuchaj całej audycji!
"Ślady na piasku" poprowadziła Agnieszka Kozłowska-Łysko.
sm/tj