Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 17.04.2014

DAB+. Radio cyfrowe to technologiczny skok

- Dotychczas było tak: jedna antena, jedna częstotliwość, jeden program. Dzięki technologii cyfrowej z jednej anteny za pomocą wiązki cyfrowej możemy przenosić 12 programów - wyjaśniał w radiowej Jedynce Krzysztof Łuszczewski, szef rozwoju radiofonii cyfrowej Polskiego Radia.
1 października Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). Odbiorniki analogowe wciąż jednak pozostają w użyciu.1 października Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). Odbiorniki analogowe wciąż jednak pozostają w użyciu. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Od października 2013 roku Polskiego Radia można słuchać w jakości cyfrowej na terenie aglomeracji warszawskiej i katowickiej. W wakacje dołączą kolejne regiony Polski. 1 sierpnia sygnał cyfrowy dotrze do Gdańska, Kielc, Krakowa, Wrocławia i Szczecina. Natomiast 1 października w zasięgu znajdą się Łódź, Opole i Poznań.

- Oprócz korzyści wynikających z jakości odbioru, Polskie Radio sięgnęło po technologię cyfrową, by zniwelować białe plamy na mapie Polski. Do 2020 roku chcielibyśmy pokryć zasięgiem cały kraj, powinniśmy objąć zasięgiem 99,95 proc. powierzchni Polski - podkreślił Krzysztof Łuszczewski w "Popołudniu z Jedynką".

Prezes Polskiego Radia: radio cyfrowe do 2020 roku w całym kraju >>>

/

Nie oznacza to jednak, że każdy odbiorca musi kupić specjalny odbiornik cyfrowy. - Zaryzykuję stwierdzenie, że nie ma odbiorników cyfrowych. Wszystkie są wielosystemowe. Pozwalają odbierać radio analogowe, cyfrowe i bardzo często również internetowe - tłumaczył szef rozwoju radiofonii cyfrowej Polskiego Radia. Zapewnił też, że Polskie Radio nadal będzie utrzymywać istniejącą technologię analogową, by nie pozbywać słuchaczy możliwości cieszenia się naszymi audycjami, w tym ulubionej Jedynki.

 

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

Łuszczewski tłumaczył, że Polskie Radio stara się iść z duchem czasu. Zwrócił uwagę, że za naszymi granicami, zachodnią i południową, radio cyfrowe jest bardziej rozwinięte. Natomiast liderem w Europie pozostaje Wielka Brytania, która na radio cyfrowe postawiła już 20 lat temu. Bardzo zaawansowane są też kraje skandynawskie, np. Norwegia przymierza się do całkowitego przejścia na nadawanie cyfrowe w 2017 roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

tj/kd