Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 17.05.2014

Specjalista chorób dziecięcych: rozsądny rodzic woli szczepić

- Jeżeli na jednej szali położymy ryzyko działań ubocznych szczepienia, takich jak spuchnięcie ręki, ból, stan podgorączkowy, czy nawet gorączkowe drgawki, a na drugiej szali - powikłania z powodu niezaszczepienia, to nie ma wątpliwości, co wybrać - mówił w Jedynce prof. Andrzej Radzikowski.
Specjalista chorób dziecięcych: rozsądny rodzic woli szczepić Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Prof. Andrzej Radzikowski o tym jak groźne może okazać się nieszczepienie dzieci (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Gość "Sygnałów dnia" podkreślał, że najgroźniejsza dla dzieci w Polsce jest obecnie tzw. posocznica, czyli sepsa połączona najczęściej z zapaleniem opon mózgowych. Są trzy bakterie, które wywołują tę chorobę.

- Jedna nazywa się pałeczka hemofilna. Dzięki Bogu, mamy powszechne szczepienia i większość dzieci jest zaczepiona przeciwko tej bakterii. Natomiast dwie kolejne bakterie w dalszym ciągu stanowią ogromne niebezpieczeństwo, szczególnie pneumokok. Druga bakteria to meningokok, również niezwykle groźna. Nawet jeżeli dziecku uda się uratować życie, to zostanie ono kaleką. Albo będzie głuche albo upośledzone umysłowo albo chore na padaczkę czy porażenie mózgowe albo na kilka tych rzeczy na raz - tłumaczył pracownik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Szczepienia przeciw pneumokokom i meningokokom są płatne. Prof. Andrzej Radzikowski przyznał, że wielu lekarzy nie zaleca rodzicom ich wykupienia, bo się krępuje. - Mnie nieraz też aż głos więźnie w gardle, gdy muszę namówić wielodzietną rodzinę na tak duży wydatek, ale wiem, że tak powinienem zrobić - podkreślał specjalista chorób dziecięcych.

Gość Jedynki zapewnił, że sam szczepi wszystkie swoje wnuki "na wszystko co jest uznane przez Światową Organizację Zdrowia za konieczne i niezbędne". - To jest chyba najlepszy argument, bo przecież nie robiłbym krzywdy moim najukochańszym osobom - przekonywał prof. Radzikowski.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

pg