Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 29.05.2014

Pszczoły lepiej wykrywają narkotyki niż psy

Obce gatunki zwierząt, które pojawiają się w nowym środowisku, mogą spowodować wielkie zniszczenia. Gość radiowej Jedynki bada, jak temu zapobiegać. Stara się również przystosować pszczoły do wykrywania... narkotyków.
Pszczoły oprócz miodu dają nam... zapylanie. Mało kto ma świadomość, że co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie imPszczoły oprócz miodu dają nam... zapylanie. Mało kto ma świadomość, że co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie imGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Badania związane z zachowaniem zwierząt (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Czytaj także

Dr Joanna Bagniewska jest ekologiem behawioralnym, wykładowcą Nottingham Trent University. Ukończyła Uniwersytet w Bremie, a magisterium i doktorat zrobiła na Okfordzie. Niedawno zwyciężyła w konkursie dla popularyzatorów nauki FameLab. W ciągu 3 minut trzeba tam opowiedzieć o badaniach w sposób ciekawy i prosty. Dr Bagniewska zrobiła to najlepiej.

Jeszcze podczas studiów w Australii zajmowała się ekologią dróg. - Dróg przybywa i bardzo często przebiegają przez tereny ważne dla zwierząt. Ja zajmowałam się drogami w Górach Kościuszki, a dokładniej autostradą przebiegającą przez park narodowy. Panowała tam duża śmiertelność zwierząt. m.in. kangurów i wombatów - mówi ekolog.

Doktorat na Oksfordzie zrobiła z kolei z gatunków inwazyjnych, a zwłaszcza norki amerykańskiej. Gatunki inwazyjne są jedną z podstawowych przyczyn zanikania różnorodności środowiskowej na świecie - 1/5 wyginięć zwierząt powodowana jest przez obce gatunki; biologiczne inwazje powodują również olbrzymie straty w rolnictwie. - To dramatyczny temat. To gatunki, które same w sobie nie są złe. W miejscu oryginalnego zamieszkania są wręcz bardzo przydatne. Jeśli jednak zostają przeniesione w nowe miejsce przez człowieka, stają zagrożeniem dla fauny miejscowej - wyjaśnia dr Bagniewska.

W Europie wielkim problemem są np. szare wiewiórki, które w Wielkiej Brytanii zagrażają rodzimym wiewiórkom. W Polsce gatunkiem inwazyjnym są jenoty. Dr Bagińska zajęła się norką amerykańską. - Jest mistrzem adaptowania się - mówi. - Ciekawska, inteligentna, świetnie pływa. Może polować na gatunki lądowe i wodne. Jest także wielkim zagrożeniem dla ptactwa, bo doskonale wspina się po drzewach - wymienia gość radiowej Jedynki.

/

Tymczasem norka europejska jest zagrożona. Przedstawiciele tego gatunku żyją tylko na pograniczu Hiszpanii i Francji oraz na Białorusi. Norki amerykańskie są większe i bardziej agresywne. Nasze norki przegrywają tę konkurencję.

Dr Bagniewska ma na koncie jeszcze inne badania - na przykład nad kretoszczurami i wykorzystaniem pszczół do wykrywania… narkotyków i ładunków wybuchowych. Pszczoły mają o wiele czulszy węch niż psy wykrywające narkotyki. Nie powodują też fałszywych alarmów, jak czworonogi. Gość radiowej Jedynki wyjaśniała, jak namówić pszczoły, aby sygnalizowały obecność narkotyków. Więcej szczegółów w audycji z cyklu "Wieczór odkrywców" , którą przygotował i prowadził Krzysztof Michalski .

(ew/ag)