Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 26.06.2014

Francja na progu nowej ery. Od pacyfisty do krwawego tyrana

Postulował zniesienie kary śmierci, choć dziś jest kojarzony z gilotyną i wielkim terrorem. - Maksymilian Robespierre swoją karierę zaczynał od tego, że prezentował dość pacyfistyczne poglądy skierowane na obronę ludu, tych najbiedniejszych, co przysporzyło mu wielkiej popularności - mówił w Jedynce dr Sebastian Duda.
Obraz Robespierre autorstwa Adlade Labille-Guiard (1786)Obraz "Robespierre" autorstwa Adélaïde Labille-Guiard (1786)Wikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
  • Maksymilian Robespierre - od pacyfisty do krwawego tyrana (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Gość "Naukowego zawrotu głowy" powoływał się dr. Jana Baszkiewicza, znawcę historii Francji, który głosił, że choć Maksymilian Robespierre żył 36 lat, jedynie ostatnie pięć lat jego życia są interesujące. - Do wybuchu rewolucji w 1789 roku jego życie było poukładane, ale dość nudne. Był dobrym i szanowanym prawnikiem, ale niezbyt interesującym z jakiegokolwiek innego powodu - wyjaśnił dr Sebastian Duda. Niewiele spraw w swej karierze przegrał i brał w obronę ludzi ubogich, za co go chwalono. - Nie zależało mu na splendorze, czy pieniądzach, a na sprawiedliwości - dodał publicysta.

Portret malowany słowem >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

W jaki sposób Maksymilian Robespierr trafił do polityki? W 1788 roku dwór królewski uznał, że po raz pierwszy od 170 lat zwoła parlament, czyli Stany Generalne. Trzeci stan, którym po szlachcie i duchowieństwie była burżuazja, coraz bardziej się bogacił, a dwór w owym czasie mocno podupadł i potrzebował pieniędzy.
- Wówczas mnóstwo ludzi publikowało we Francji teksty, w których postulowali metody zbawienia tego kraju i królestwa. Pisano memoriały, a jeden z nich napisał Robespierre - tłumaczył dr Duda. Jak dodał, jego memoriał stał się bardzo popularny. Namawiał w nim do tego, by nie głosować na ludzi skorumpowanych i tych, którzy dali się poznać jako nieudacznicy.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>
- Na początku 1789 roku rozpoczął agitację, a następnie został wybrany jako deputowany do Stanów Generalnych. 4 maja zjawił się w Wersalu wraz z 580 deputowanymi i tam rozpoczęła się jego polityczna kariera - podkreślał historyk.
Robespierre starał się przemawiać w Stanach Generalnych, również wówczas, gdy zmieniły się w Zgromadzenie Narodowe. - Tam Robespierre powoli zaczynał zdobywać popularność, bo miał duży talent oratorski, dobrą logikę wywodu i w pierwszym roku wygłosił kilkadziesiąt przemówień. Dał się zauważyć jako zdeklarowany przeciwnik kary śmierci, z czym nie jest dziś kojarzony - komentował gość Jedynki.

Kiedy zmieniły się poglądy Robespierra? Dlaczego przestał być pacyfistą? Posłuchaj całej audycji.
Rozmawiała Katarzyna Jankowska.
sm, pg