Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 18.07.2014

Współautor "Kalendarium Powstania Warszawskiego": to opowieść przez pryzmat emocji

- Uświadomiliśmy sobie, że szkoda opowiadać tylko o faktach - mówili w radiowej Jedynce Edyta Poźniak i Witold Banach z Informacyjnej Agencji Radiowej, którzy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyli 66 niepowtarzalnych, dwuminutowych audycji.
Edyta Poźniak i Witold BanachEdyta Poźniak i Witold BanachPR24/PJ

/

Cykl został wyemitowany w radiowej Jedynce z okazji 65. rocznicy Powstania Warszawskiego. W tym roku, w 70. rocznicę zrywu cykl, doczekał się dwupłytowego wydania wraz ze 140-stronicową książką.
HISTORIA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl>>>

Jak podkreśla Banach, praca nad "Kalendarium Powstania Warszawskiego" to była dla niego podróż w czasie, w trakcie której spotkał się z niezwykłymi ludźmi.
- To opowieść o tym, co było, jak było. Przede wszystkim zaś próba ukazania emocji. Na to często nie ma miejsca, bo najczęściej mówimy o faktach, o konkretach (...) "Kalendarium...", oprócz warstwy edukacyjnej, informacyjnej, przypominającej o najważniejszych wydarzeniach, zawiera w sobie tę płaszczyznę emocjonalną. To jest opowieść o powstaniu przez pryzmat emocji, wspomnień. Przez pryzmat opowieści o przyjaźniach, straconych miłościach - wylicza.

- Uświadomiliśmy sobie, że szkoda tych ludzi pozbawiać emocji, opowiadać tylko o faktach. Nagrań było bardzo dużo. Z bohaterami "Kalendarium..." spędziliśmy godziny, wręcz się zaprzyjaźniliśmy. Pomyśleliśmy sobie, że warto zrobić coś, co przybliży te historie tym przyszłym pokoleniom, które już nie będą miały możliwości osobiście poznać tych ludzi - wyjaśnia Poźniak.

Zobacz serwis specjalny "Powstanie Warszawskie" >>>

Jak ocenia Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego, mimo iż na rynku dostępnych jest wiele książek traktujących o powstaniu, wciąż sporo tematów, wątków, problemów nie doczekało się opracowania. - Powstało wiele publikacji o walkach. Natomiast jeśli chcemy się dowiedzieć czegoś o tym, co się działo na zapleczu frontu, zdobyć informacje o ludziach, to tu pojawia się problem, bo opracowań jest niewiele. Dlatego w "Kalendarium..." staraliśmy się zawrzeć wszystkie aspekty powstania, nie tylko walki, ale też życie codzienne - tłumaczy.

Wydanie albumu zostało sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

kk, pg