Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 23.10.2014

Osteoporoza. Dlaczego "cichy złodziej kości" atakuje?

Statystyka jest brutalna. Co pół minuty jakaś kość łamie się z powodu osteoporozy. Jak temu zapobiec, z okazji Światowego Dnia Osteoporozy zastanawiają się Artur Wolski i jego goście.
Osteoporoza. Dlaczego cichy złodziej kości atakuje? Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Osteoporoza - cichy niszczyciel kości (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

20 października, jak co roku, obchodziliśmy Światowy Dzień Osteoporozy. Po raz pierwszy został on zorganizowany w 1996 roku przez Brytyjskie Narodowe Towarzystwo Osteoporozy (United Kingdom's National Osteoporosis Society) wspierane przez Komisję Europejską.

W Polsce na osteoporozę choruje około 3-5 miliona osób, a co 30 sekund dochodzi do złamania kości z powodu właśnie osteoporozy. Prowadzą one do ograniczenia sprawności, kalectwa, a nawet do śmierci. W Polsce zagrożonych jest aż 40 procent kobiet i 15 procent mężczyzn powyżej 50. roku życia. 
- Osteoporoza jest długo bezobjawowa. Możemy żyć bez żadnych kłopotów. Do lekarza trafiamy dopiero po złamaniu i dowiadujemy się, że na osteoporozę chorujemy od wielu lat - przekonuje w "Naukowym zawrocie głowy" dr Rafał Plebański, lekarz-ortopeda z kliniki Zdrowej Kości w Łodzi.

Profilaktyka polega na diecie i higienicznym trybie życia. Ważny jest ruch. - Podstawową sprawą jest aktywność fizyczna - mówi mgr Marcin Baranowski, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego Wydziału Rehabilitacji Ruchowej w Warszawie, specjalizujący się w rehabilitacji ruchowej. - Bodźce mechaniczne związane z pracującymi mięśniami stymulują kość do rozwoju. Bieganie, skakanie, gry zespołowe, taniec, chodzenie po górach, tenis - dodaje.

Jakie są przyczyny osteoporozy, dlaczego kość staje się krucha i ulega złamaniu, jakie nowe leki do walki z osteoporozą są dostępne na rynku, czy istniej skuteczna profilaktyka i jaką rolę odgrywa rehabilitacja, dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiał Artur Wolski.

(ew, pg)