Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 11.11.2014

Niepodległość i co dalej - trudne lata powojenne

Lata wojny, 3,5 miliona żołnierzy, ludność trzech zaborów - po 1918 roku Polacy stanęli przed poważnym zadaniem - stworzyć znów jedność.
Obchody Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, w 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11.11.2014.Obchody Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, w 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11.11.2014. PAP/Radek Pietruszka

Dr Maciej Górny z Instytutu Historycznego PAN wyjaśnia, że początkowo Józef Piłsudski zajął się tworzeniem armii. - Jednocześnie ważne rzeczy działy się w Paryżu, gdzie bardzo ważną rolę odgrywali ludzie, o których przy okazji 11 listopada rzadko pamiętamy - podkreśla. Delegacje naukowców negocjujących kształt europejskich granic stanowiły prawdziwe think tanki, w których skład wchodzili geografowie, antropolodzy i statystycy.

Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski dodaje, że 20 lat międzywojnia nie wystarczyło, by rozwiązać wszystkie organizacyjnie trudne kwestie. - Były obszary prawa, które nie zostały ujednolicone, ale ostatecznie udało się i to jest miara sukcesu - przypomina.

Dlaczego Święto Niepodległości obchodzimy właśnie 11 listopada i kiedy właściwie zakończyła się I wojna światowa? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji specjalnej z okazji Święta Niepodległości.

***
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Goście: historycy: Michał Kopczyński i dr Maciej Górny
Data emisji: 11.11.2014
Godzina emisji: 11.00 - 12.00

(asz, pg)