Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 13.12.2014

Dzień Dobrej Polszczyzny. Czy modne wyrazy są poprawne?

- To nie jest do końca coś złego. Po prostu w pewnym momencie jakiś wyraz czy sformułowanie występujące w polszczyźnie jest częściej używane niż by tego należało oczekiwać - mówią Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski.
Nie jesteś pewny czy dobrze rozumiesz, wymawiasz, stosujesz słowa języka polskiego? W wątpliwość podajesz modne słówko? Słuchaj Jedynki 14 grudnia - postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwościNie jesteś pewny czy dobrze rozumiesz, wymawiasz, stosujesz słowa języka polskiego? W wątpliwość podajesz modne słówko? Słuchaj Jedynki 14 grudnia - postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwościEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski o modnych wyrazach (Leniwa niedziela/Jedynka)
  • Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski o wyrazach mylonych (Leniwa niedziela/Jedynka)
  • Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski o wyrazach źle rozumianych (Leniwa niedziela/Jedynka)
  • Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski o wyrazach źle utworzonych (Leniwa niedziela/Jedynka)
  • Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski o wyrazach źle wymawianych (Leniwa niedziela/Jedynka)
  • Podsumowanie Dnia Dobrej Polszczyzny (Niedziela z radiową Jedynką)
Czytaj także

Już po raz 20. na antenie Radiowej Jedynki w niedzielę zorganizowaliśmy Dzień Dobrej Polszczyzny. Tym razem Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski na warsztat wzięli m.in. wyrazy, które są modne. Eksperci przyznają, że źródła popularności poszczególnych wyrazów czy sformułowań mogą być różne.

- Na przykład znane postaci używają jakiegoś wyrazu albo wydaje się, że jakiś wyraz lepiej niż inne oddaje daną sytuację. Również słowa, które pojawiają się często w reklamach później przechodzą do języka albo młodzież zaczyna używać jakieś słówka czy zwrotu - tłumaczyli organizatorzy XX Dnia Dobrej Polszczyzny w Pierwszym Programie Polskiego Radia.

Małgorzata Tułowiecka dodała, że czasem nie wiadomo dlaczego jakiś wyraz staje się modny. - Ja np. nie mam pojęcia skąd w wypowiedziach różnych osób pojawił się przerywnik "tak". Jest on używany w całkiem bezsensownych kontekstach - podkreślała dziennikarka.

Prof. Andrzeja Markowskiego drażni z kolei wyraz "dedykowane". - Przedwczoraj ubrałem skarpetki, które były "dedykowane dla ludzi, którzy…" i tak dalej. W przeciwieństwie do przerywnika "tak", "dedykowane" nawet nie jest polskim wyrazem, tylko wywodzi się z angielskiego - tłumaczył językoznawca.

W kolejnych odsłonach akcji eksperci mówili o wyrazach mylonych, a także źle rozumianych, utworzonych lub wymawianych.

Celem XX Dnia Dobrej Polszczyzny w radiowej Jedynce tradycyjnie było propagowanie wiedzy o dobrej polszczyźnie, zwracanie uwagi na najnowsze zjawiska językowe, przypominanie o bogactwie i różnorodności naszego języka.

Do udziału zapraszaliśmy także słuchaczy - każda rozmowa ekspertów kończyła się pytaniem nawiązującym do jej tematu. Najciekawsze wypowiedzi został nagrodzone.

***

Prowadzili: Maria Szabłowska (Leniwa niedziela), Małgorzata Kościelniak (Niedziela z Radiową Jedynką)

Goście: Małgorzata Tułowiecka, prof. Andrzej Markowski (organizatorzy XX Dnia Dobrej Polszczyzny w Radiowej Jedynce)

Data emisji: 14.12.2014

Godziny emisji: 10.44, 11.43, 13.44, 14.45, 15.43

(asz, pg)