Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 12.03.2015

Simone de Beauvoir, ideologia gender i dzisiejsza rola kobiet

Za życia okrzyknięto ją skandalistką. Szokowała śmiałymi i niezależnymi poglądami. - Simone de Beauvoir zajęła się problematyką kobiet i zapoczątkowała drugą falę feminizmu - mówi prof. Magdalena Środa.
Simone de Beauvoir ze swoim życiowym partnerem Jean-Paul SartremSimone de Beauvoir ze swoim życiowym partnerem Jean-Paul SartremGovernment Press Office Israel/Wikipedia

Zajęła się taką tematyką, ponieważ namówił ją na to jej partner Jean-Paul Sartre. Początkowo miała napisać artykuł, który przerodził się w kilkusetstronicową książkę "Druga płeć", w której padły słowa "nie rodzimy się kobietami, tylko stajemy się nimi". - To powiedzenie dziś przyjęło tą potworną postać tzw. ideologii gender. Simone de Beauvoir chciała powiedzieć, że kobieta nie jest istotą naturalną, bo jest ukształtowana przez kulturę - opowiada filozof.
Profesor dodaje, że według francuskiej myślicielki liczba ról kobiecych jest ograniczona, a poza tym kobieta jest zdeterminowana przez kulturę. W czasie pierwszej fali feminizmu, przypadającej na XIX wieku, kobiety domagały się podstawowych praw np. zawodowych, do głosowania, zaś w drugiej fali pojawia się refleksja nad kobiecością. - Simone de Beauvoir zajmowała się pytaniem kim jest kobieta w kulturze - wyjaśnia prof. Środa.
Gość Jedynki mówi również, co zdaniem Simone de Bauvoir może wyzwolić kobietę i jaka jest droga pań do wolności.
***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Artur Wolski

Gość: profesor Magdalena Środa (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 11.03.2015

Godzina emisji: 23.38

sm/ag