Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 29.10.2015

Haluksy, czyli koślawość, którą widać przez buty

- Haluksy postępują i z reguły dochodzi do zmian zwyrodnieniowych, które są formą zniszczenia stawu. Absolutnie nie powinniśmy czekać z jego operacją - mówi lekarz Cezary Michalak.
Posłuchaj
  • Nowa metoda operacji haluksów (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Dr Cezary Michalak przeprowadził w tym roku innowacyjny zabieg palucha koślawego. Nowością w tym zabiegu jest zastosowanie po raz pierwszy biowchłanialnego materiału zespalającego ze stopu magnezu, który samoistnie wchłania się w ciele operowanej osoby po 12-24 miesiącach. Zastosowanie takiego rozwiązania przy operacjach haluksów eliminuje konieczność ponownych reoperacji w celu usunięcia stosowanych zespoleń. - 90 proc. tego typu deformacji dotyczy kobiet i nie jest to tylko kość, którą próbujemy przestawić. Mamy do czynienia z układem kostno-stawo-węzadłowym - opowiada lekarz.

Czytaj także:
tabletki free 1200.jpg
Wiara w siłę antybiotyku? Wirusy są na nią odporne

W przypadku haluksów czynniki wrodzone odgrywają główną rolę. - Sprawą dyskusyjną jest to, czy noszenie niefizjologicznego obuwia z wysokim obcasem dokłada się do tego zniekształcenia. Są prace i twierdzenia, zgodnie z którymi to nie ma znaczenia, ale osobiście nie wyobrażam sobie, by nie powodowało dysfunkcji i zmęczenia odpowiednich mięśni to, że jednego dnia nosimy buty bardzo płaskie, a innego wysokie - podkreśla dr Michalak.

W programie mówiliśmy o grupach zawodowych najbardziej narażonych na tego typu schorzenia, sposobach przeciwdziałania haluksom oraz wyjaśniliśmy w jaki sposób koślawy palec psuje motorykę stopy.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

ProwadziArtur Wolski

Gość: dr Cezary Michalak (specjalista drugiego stopnia ortopedii i traumatologii narządu ruchu)

Data emisji: 28.10.2015

Godzina emisji: 23.38

sm/ag