Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 24.11.2015

Alergie przejmują kontrolę nad naszym życiem

- Chemizacja naszego życia powoduje, że w ciągu 100 lat liczba osób, które mają różne reakcje alergiczne wzrosła w Polsce z jednego do czterdziestu procent. Niektóre z nich zagrażają życiu - mówi prof. Bolesław Samoliński.
Posłuchaj
  • Alergie i niebezpieczeństwo związane ze wstrząsem anafilaktycznym (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

- Aż 25 proc. naszych współobywateli ma przewlekłą chorobę alergiczną, a więc wymaga leczenia - dodaje. Alergolog podkreśla, że liczba alergenów się nie zwiększa, ale kilka czynników sprawia, że dziś silniej na nie reagujemy. - Chemizacja życia to jeden aspekt, ale teoria higieniczna mówi o tym, że nadmiernie chronimy się przed kontaktem z naturalnymi czynnikami - wyjaśnia. Jeśli organizm nie nauczy się, co jest dobre, a co mu szkodzi, nie zetknie się z wirusami, bakteriami, grzybami, jego układ immunologiczny nigdy nie znormalizuje swoich reakcji.

Czytaj także
1200-698948_1920.jpg
Nietolerancja pokarmowa i alergia. Poznaj wroga

Alergikiem może stać się każdy z nas, praktycznie z dnia na dzień. Spożycie niektórych produktów, nawet w śladowych ilościach, może prowadzić do anafilaksji – ciężkiej, zagrażającej życiu reakcji o bardzo gwałtownym przebiegu. Nie ma wątpliwości, że wielu tragedii można by uniknąć, gdyby alergicy mieli większą wiedzę na temat przyczyn reakcji, metod zapobiegania oraz postępowania w razie objawów anafilaksji.

Zaproszeni do audycji goście mówią o najsilniej uczulających - a często zaskakujących - składnikach naszej diety, opowiadają o przebiegu wstrząsu anafilaktycznego oraz właściwym zachowaniu w takiej sytuacji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

ProwadziArtur Wolski

Goście: Anna Robak-Reczek (koordynatorka Ogólnopolskiego Programu Edukacyjno-Informacyjnego "Przygotuj się na wstrząs"), prof. Bolesław Samoliński (alergolog)

Data emisji: 23.11.2015

Godzina emisji: 21.37

asz/pg