Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Gabriela Skonieczna 21.05.2016

W walce z rakiem głowy i szyi najważniejsza jest profilaktyka

- Jeśli do rozpoznania nowotworu głowy i szyi dojdzie w pierwszym stadium zaawansowania, to wykorzystując naszą wiedzę, technologię medyczną i doświadczenie mamy wyleczalność na poziomie 99 procent. Dlatego ta profilaktyka jest niezmiernie ważna - mówi prof. Wojciech Golusiński.

Jak przyznaje, obecnie liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi rośnie lawinowo, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. - Coraz częściej chorują ludzie młodzi - mówi gość "Sygnałów dnia". Do niedawna ta choroba dotykała głównie osoby po 50. i 60. roku życia, palące papierosy i nadużywające alkoholu. - Nowotwory głowy i szyi mają niestety gwałtowny przebieg. Pierwsze objawy nie są charakterystyczne, więc wielu z nas nie zgłasza się do lekarza - alarmuje prof. Wojciech Golusiński i zwraca uwagę, że jeśli w ciągu trzech tygodni nie mijają problemy z chrypką czy przełykaniem, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Na jakie jeszcze objawy szczególnie należy zwrócić uwagę? Kto choruje częściej - kobiety czy mężczyźni? Jak przebiega leczenie? Jaki jest dotychczasowy efekt profilaktyki nowotworów głowy i szyi? Gdzie można się zgłosić na bezpłatne badania? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Wojciech Golusiński (prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi)

Data emisji: 21.05.2016

Godzina emisji: 8.15

gs/mk