Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 20.01.2012

Chcą zmienić polską naukę

Pięciuset niepokornych, młodych naukowców chce kreować rzeczywistość. I współpracować z wielkim biznesem.
naukanaukaGlow Images/East News

Jak efekty badań naukowych zamienić w biznesowy sukces? Odpowiedzią na to pytanie są dwumiesięczne staże i szkolenia dla pięciuset najzdolniejszych pracowników polskich jednostek naukowych i centrów transferu technologii w najlepszych ośrodkach naukowych na świecie. Projekt organizowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pierwszych czterdziestu naukowców wróciło właśnie z prestiżowego amerykańskiego Stanford University w Dolnie Krzemowej, gdzie uczyli się, jak skutecznie pokonać drogę od pomysłu do przemysłu.

Dr Iwona Zimermann z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, uczestniczka stażu, powiedziała w radiowej Jedynce ("Naukowy wieczór z Jedynką"), że temu wydarzeniu towarzyszyły bardzo duże emocje i wielka niewiadoma przed tym, co nas na miejscu czeka.

– Znaliśmy jedynie ogólny plan zajęć, nie wiedzieliśmy, jak one będą przebiegać, nie znaliśmy też wielu wykładowców. Wiedzieliśmy, że będziemy odwiedzać bardzo duże firmy, które czerpią z nauki – informowała.

Dr Adam Sobczak z Ośrodka Transferu Technologii (BioTech-IP) w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej zauważył, że z tego wyjazdu pozostało uczestnikom doświadczenie atmosfery – "chęci kreowania rzeczywistości poprzez wymyślanie zupełnie nowych rzeczy".

Dodał, że odczuł wielką otwartość organizatorów nawet na najdziwniejsze pomysły uczestników projektu.

Krzysztof Gulda, dyrektor Departamentu Strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaznaczył, że należy dążyć do zmiany sposobu myślenia i funkcjonowania środowiska naukowego i biznesowego.

– Chcemy młodym polskim naukowcom przywrócić radość tworzenia, odwagę, spontaniczność, chęć kreacji i wykroczenia poza laboratorium – przekonywał.

Audycję prowadziła Dorota Truszczak.

(pp)