Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 26.01.2012

Jak zachować młody umysł?

W dojrzałym wieku zamiast rozwiązywać krzyżówki, lepiej zapisać się na kurs tańca i treningi poznawcze. Warto się uczyć i to przede wszystkim nowych rzeczy, angażować się w nowe aktywności.
Jak zachować młody umysł?Glow Images/East News

Naukowcy opracowują metodę, której celem jest wspomaganie sprawności intelektualnej osób w wieku emerytalnym. Projekt naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Stosowanych Badań Poznawczych SWPS oparty jest na komputerowych treningach umysłu. Dr Aneta Brzezicka, szef projektu, twierdzi, że osoby starsze mogą aktywnie przeciwdziałać skutkom upływającego czasu, a oferowany "fitness umysłu" to metoda wspomagania sprawności intelektualnej, która może przyczynić się do podtrzymania i wydłużenia dobrego funkcjonowania poznawczego. - Osoby starsze mają niesamowity potencjał rozwojowy, doświadczenie, wiedzę, optymizm i motywację do rozwijania się, co jest jeszcze trochę niedoceniane - mówi Anna Maria Wieczorek.

Projekt ma na celu sprawdzenie wpływu intensywnej aktywności intelektualnej na poprawę ogólnego funkcjonowania poznawczego, np. koncentracji uwagi czy zapamiętywania nowych informacji oraz opracowanie sposobu zapobiegania niekorzystnym zmianom w sferze intelektualnej, które zachodzą wraz ze starzeniem się. Według najnowszych obserwacji starszy wiek może być okresem pozytywnych zmian. Konieczne do tego są: otwarta postawa wobec możliwości, jakie niesie rozwój nowych technologii, chęć zmiany na lepsze i odrobina wysiłku.

Badanie trwa 20 dni, zajmuje 20-30 minut dziennie, program pokazuje nasze postępy w trenowaniu pamięci roboczej. Zgłosić się do projektu można na stronie internetowej: www.treningipoznawcze.pl. Planowana jest sesja online, by wszystkie osoby, nie tylko ze stolicy, mogły uczestniczyć w badaniu. Dr Aneta Brzezicka i mgr Anna Maria Wieczorek, badaczki z SWPS, twierdzą, że udział w ćwiczeniach może pomóc zarówno w utrzymaniu aktualnego poziomu zdolności intelektualnych, jak i przyczynić się do jego poprawy. Goście Jedynki podkreślają, że są rzeczy, które wydają się polepszać wraz z wiekiem: coraz większa wiedza i doświadczenie przenosi się na większy spokój i lepsze rozstrzyganie problemów. Mowa i zakres słownictwa to również sfera funkcjonowania poznawczego, która się nie pogarsza z wiekiem.

Czym jest neuralne rusztowanie i jak na co dzień przeciwdziałać skutkom upływającego czasu, dowiesz się, słuchając całego "Wieczoru naukowego".

Rozmawiał Krzysztof Michalski.

(ed)